Мистериозното златно „яйце“, намерено на дъното на океана по време на изследователска експедиция на NOAA, е „биологично по произход“, но учените нямат представа какво е то, макар че са го извадили на повърхността на изследователския кораб, пише Live Science.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
„Въпреки че успяхме да извадим „златното кълбо“, все още не можем да го идентифицираме освен факта, че е биологично по произход“, казва координаторът на експедицията Ocean Exploration Сам Кандио от Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA).
„То служи като напомняне колко малко знаем за собствената си планета и колко много ни остава да научим и оценим за нашия океан.“
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Обектът със златист цвят е изваден на повърхността, след като бил забелязан по време на експедиция в залива на Аляска. NOAA Ocean Exploration, Seascape Alaska
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Странният куполообразен обект е намерен на около 3300 метра под повърхността на океана на подводна планина в залива на Аляска. То е широко около 10 сантиметра. Изглежда, че има малка дупка близо до основата и учените първоначално смятаха, че може да е черупка от яйце или някакъв вид мъртва гъба. Но след като извадили „златния“ предмет на повърхността, изследователите останали объркани.
Сега екипът се опитва да разбере дали кълбото е свързано с известен вид, нов вид, или представлява неизвестен еволюционен етап. „Вероятно няма да научим повече, докато не успеем да го поставим в лабораторна среда, където можем да продължим да черпим от колективния опит на научната общност с по-сложни инструменти, отколкото имаме на кораба“, отбелязва Кандио.
Експедицията на NOAA Seascape Alaska, открила кълбото, има за цел да разбере повече за сравнително неизвестните дълбоки води край бреговете на Аляска. Екипът планира да картографира региона и да узнае повече за съществата – известни и непознати, които обитават тези води.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
„Новите видове имат потенциала да разкрият нови източници за медицински терапии и ваксини, храна, енергия и други ползи и знания за обществото – казва Кандио. – Данните и информацията, събрани по време на тази експедиция, ще ни помогнат да запълним пропуските в нашето разбиране за тази част от планетата, така че да можем по-добре да я управляваме и защитаваме.“