Уникален добре запазен некропол на древните финикийци е открит при ремонт на водопровода в град Осуна, Южна Испания. Археолозите, които са започнали разкопки на мястото, смятат, че финикийците, които са живели на Иберийския полуостров, са погребвали мъртвите си тук преди 2500 години, съобщава The Guardian.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Финикийският некропол е открит сред руините на древно римско селище. Това селище се е намирало на мястото на сегашния град Осуна, който се намира на 90 км източно от град Севиля в автономната област Андалусия в Испания. Учените смятат, че това финикийско-картагенско гробище е създадено през IV или V век пр.н.е. То е уникално с това, че подобни некрополи обикновено се откриват от археолозите в крайбрежните райони, а не във вътрешността на сушата.
Въпреки че руините на древния римски град Урсо, който се е намирал на мястото на Осуна, са добре проучени, откритият финикийски некропол бил истинска изненада за учените. Подобен некропол е откриван в Андалусия близо до град Кадис, който е основан от финикийците още през 1100 г. пр.н.е. Впрочем този град е един от най-старите непрекъснато населявани градове в Европа.
Древен храм на Зевс е открит в Египет
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
В резултат на предварително проучване на некропола археолозите са открили 8 крипти, както и стълби и помещения, които според учените са служели като атриуми. Според археолозите тази находка е уникална за вътрешността на Андалусия и представлява особена историческа ценност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
„Беше много неочаквано да се открие такъв некропол от финикийския и картагенския период, в който добре са се съхранили крипти, атриуми и стълби. Подобни находки често могат да бъдат намерени на остров Сардиния или дори в самия Картаген (руините на града се намират на територията на съвременен Тунис)“, казва археологът Марио Делгадо.
По думите на Делгадо на това място по-вероятно било да се намери нещо, датиращо от епохата на Римската империя, но не и финикийско гробище, което толкова добре се е запазило под руините на римското селище.
Откриха следи от "успоредна" на Древен Египет цивилизация
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Според кмета на град Осуна Росарио Андухар тази находка не променя каквито и да е представи за древната история, но променя представите за историята на самия град. Според археолозите трябва да се проведат по-нататъшни разкопки, но самата структура на некропола предполага, че е построен за финикийския елит.
Финикийците са древен семитски народ, населявал Финикия - държава, разположена в Близкия изток на брега на Средиземно море. Този народ е бил известен със своите морски пътешествия, търговия и създаване на колонии по бреговете, разположени около Средиземно море.
Що се отнася до град Осуна с население от 18 хиляди души, то освен че в него са останали много руини от периода на Римската империя, преди 8 години тук са заснетинякои епизоди от 5-ия сезон на сериала „Игра на тронове“.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Използвани в кръстоносните походи. Средновековни ръчни гранати са открити в Йерусалим