Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

4500-годишен огромен град на неизвестна цивилизация е открит в Китай

20 септември 2022, 10:50 часа • 16610 прочитания

Китайски археолози завършиха третия сезон на разкопки в каменните руини на древен град, наречен от тях Хочензуй. Находките вече са позволили да се надникне в миналото на неизвестна праисторическа цивилизация.

Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Както съобщава China News, археолозите са открили останките на гигантски каменен град, който се е намирал в северната част на днешен Китай. Вероятно е издигнат от ранна цивилизация, развила се по бреговете на Жълтата река преди повече от 4000 години.

Разкопките продължават от три години, но досега археолозите не са споделяли резултатите с широката общественост. Едва сега Националната администрация за културно наследство обяви официално, че разкопките се провеждат в Хочензуй в провинция Хох хот, автономен регион Вътрешна Монголия.

Разкопките показват, че това е бил не просто огромен град за времето си, но е процъфтявал в периода преди 4500 до 4200 години. Това е град със сложни системи от отбранителни укрепления. По-специално той притежава система от ровове и външни защитни периметри, известни като барбакани. Археолозите са открили мощни градски порти, които също са били част от отбранителната система, стени и бастиони – специални конструкции, издадени навън от стените. От такива бастиони е било възможно да се стреля със стрели и да се хвърлят копия и стрели в различни посоки.

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

„Дори открихме два подземни тунела – казва Сун Джинсонг, директор на Академията за културни реликви и археология на Вътрешна Монголия. – Единият води от вътрешния барбакан към външната страна на града, а другият е свързан с рова. Необходими са допълнителни изследвания, за да се разбере за какво са били използвани.“

За първи път останките от град Хочензуй са открити през 80-те години на миналия век, но едва през 2019 г. започнали разкопки. Към днешна дата общата площ на града се изчислява на 1,38 квадратни километра. Коя точно цивилизация го е построила, предстои да се установи. Възрастта на града накарала археолозите да направят паралели с 4000-годишния каменен град Шимао в Шенму, провинция Шанси, който също беше разкопан едва през последните години.

Ранните китайски градове обикновено са построени с пръст и дърво, оставяйки по-голямата част от наследството им невидимо над земята. Първоначално Шимао, който обхваща 4 кв. км и е направен от камък, погрешно се приписвал на династията Мин (1368 – 1644), докато откритията от последното десетилетие не показали истинската му възраст.

Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Интересно е също, че сравнителен анализ разкрива забележими разлики в архитектурата на градовете Шимао и Хочензуй. Основните им порти коренно се различават една от друга. Това предполага, че тези градове са построени от различни цивилизации.

„Много въпроси остават без отговор. Ако тези обекти са били военни укрепления, от кого са се защитавали?“, коментира Чен Синкан, директор на Института по археология към Китайската академия за социални науки.

ВИЖТЕ ОЩЕ: В Иран строители случайно откриха голям подземен град

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес