Образната диагностика в помощ на здравните специалисти за диагностика на заболяванията е с голяма стойност. С нейна помощ се откриват и наблюдават патологични промени на вътрешните органи, които биха останали скрити за специалистите. Напредъкът на медицината до голяма степен се дължи на увеличаване на възможностите за диагностика, а не само на тези за лечение.
Средства за образна диагностика
Широко разпространени средства за образна диагностика в помощ на лекарите са видеозон, ехограф, рентен, скенер, ЯМР. Рентгенът е по-старо средство в сравнение със съвременните скенер и магнитен резонас, достъпен е, но далеч не е най-сигурното за някои заболявания. Ниската цена и бързите резултати го правят първи избор тогава, когато би било достатъчно информативно за лекаря, за да постави диагноза и да започне лечение. Липсата на възможност за образна диагностика поражда риск от погрешно лечение. Рентгенът обаче е потенциално вреден заради рентгеновите лъчи, макар съотношението полза-вреда да натежава към ползите. Безвредни и без облъчване са ехографът, видеозонът, както и ядрено-магнитният резонанс, като високата цена на последния го прави много по-рядко прилаган в медицинската практика, въпреки че дава отлични резултати и помага значително за точната диагноза. Ехографът и видеозонът са много по-евтини, достъпни и до тях пациентите имат достъп обикновено в повечето специализирани кабинети на лекарите-специалисти. Каква е разликата между ехограф и видеозон и кога се използва всяко едно от тези конкретни средства?
Нова образна диагностика на рака на простатата показва 94% успеваемост
Какво е ехограф и кога се използва?
Ултразвуковото сканиране е процедура, която използва високочестотни звукови вълни за създаване на сравнително подробни изображения на вътрешни органи, въз основа на които лекарят да постави диагноза. Методът е достъпен и безвреден. Намира приложение и при диагностика, и за потвърждаване на предполагаема диагноза, поставена от личния лекар, и по време на оперативни намеси за повече прецизност, и по време на бременност. Твърде често резултатите от ехографията зависят от уменията на лекаря, който работи с уреда и разчита резултата, както и от качеството на самия уред. Това прави внимателния избор на специалист за изследване важен.
Непрекъсната реч беше декодирана от записи от магнитен резонанс
Преди обследването на някои органи е твърде вероятно да се изисква от пациента да следва определени инструкции, за да се подобри качеството на произведените изображения. Вашият лекар ще ви обясни какво да правите преди изследване. Не се притеснявайте да задавате въпроси, ако не разбирате и се чувствате несигурни. Възможно е и поставянето на контрастно вещество, ако се изследва орган, при който се налага. При всички случаи пациентът трябва стриктно да следва напътствията.
Ултразвуковото сканиране се използва и като метод за проследяване на бременността. Видеозонът не представлява нещо друго, различно от ехограф и също е от ключово значение пациентът да съдейства, слушайки лекаря си.
Какво е видезон и каква е разликата между ехограф и видеозон?
Бъдещите майки могат да се насладят на усещането за гордост, еуфория и близост с нероденото си бебче, да разберат пола и да се успокоят, че всичко с малчо е наред с помощта на видеозона. По своята същност видеозонът е ехограф, подобен на този, за който говорехме, или поне този видеозон, който се прави през корема на майката. Съществува и видеозон с друг достъп – трансвагинален, който се използва според месеца от бременността, състояние на майката и бебето и т.н. Видеозонът е ценен помощник на лекаря, проследяващ бременността. С негова помощ се определят възрастта на плода, анатомията и развитието му, визуализират се потенциални проблеми или аномалии, оценява се количеството амниотична течност.
Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Разликата между видеозон и ехограф е свързана с възможностите на двата метода за образна диагностика и най-вече с точността и прецизността – видеозонът е сочен като усъвършенстван вариант на ехографа, който позволява не само получаване на статични изображения, но и видеозаписи в реално време.
Статията не замества лекарска консултация.
Източник: NHS