На 24 февруари според църковния календар православните християни почитат първото и второто намиране на главата на св. Йоан Кръстител. Също днес е началото на Сирната седмица (Масленица). Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на този църковен празник.
Какъв църковен празник е 24 февруари?
Православният празник на 24 февруари (9 март стар стил) - е първото и второто намиране на главата на Йоан Кръстител. Пророк Йоан Кръстител (известен още като Йоан Кръстител) е последният, който преди раждането на Исус провъзгласил идването Му на земята, а след това кръстил Спасителя във водите на Йордан и станал свидетел на появата на Света Троица в деня на Кръщението.
Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Йоан е бил син от възрастна двойка, родил се е шест месеца преди Исус, и оцелял след избиването на невинните - майка му се скрила с него в пустинята. Там прекарал първите 30 години от живота си. На 28-30 години започнал да проповядва за скорошното идване на Месията. След кръщението на Христос в река Йордан, Йоан продължил да проповядва, но е бил заловен, хвърлен в затвора и след това екзекутиран по заповед на владетеля Ирод Антипа - Йоан обвинил Ирод, че е отнел жената на брат му. Тялото на светеца било погребано, но главата му дълго време не можела да бъде намерена.
Има три легенди за чудотворното явяване на отсечената глава на светеца. Според тях първото откритие е през 4 век, второто през 5 век, а третото през 9 век. Смята се, че след екзекуцията на светеца главата му била тайно изнесена от слуга в кана и заровена на Елеонската планина в Йерусалим. Когато започнали да строят църква на това място, вярващите открили мощите на пророка и ги скрили в храма.
Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Вторият път светата глава била намерена от двама монаси-поклонници - самият Йоан им се явил и им показал къде да търсят. Монасите предали главата на случаен грънчар и той грижливо я пазил през целия си живот, а преди смъртта си поставил мощите в съд и го дал на сестра си. Тогава главата на Йоан е открита в пещера край град Емеса и след това е пренесена в Константинопол.
Според Юлианския календар на 24 февруари е денят на паметта на Севастийския епископ Власий.
По неговите знаци на деня се съди каква ще бъде пролетта и времето:
- ако птиците пеят - ще е топло;
- ако прелетните птици вече са пристигнали - годината ще бъде плодородна;
- ако няма сняг - пролетта ще бъде ранна;
- ако птиците започват да свиват гнезда на слънчевата страна - лятото ще бъде студено.
Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Вярва се, че какъвто ден е днес, такъв ще бъде Великден. Да видите първите скорци, чучулиги или щъркели, които пристигат днес, е добър знак.
Какво не трябва да правите - основните забрани за деня
На църковния празник 24 февруари църквата не одобрява псувните, кавгите, мързела и лъжите. Не трябва да отказвате помощ, да сте алчни, завистливи, да желаете зло, да пиете алкохол.
Какво не можете да правите днес според народните знаци: забранено е да вземете нещо остро, дори ножици, да режете дървета, да перете - за да не изплашите просперитета в къщата, да ядете кръгли зеленчуци и червени плодове. На този ден се разчупва питката с ръка. Освен това не можете да пеете или танцувате.
Вита баница за Сирни заговезни – 30 минути и сте готови
Какво можете да правите на 24 февруари
На днешния православен празник хората се молят на Свети Йоан за здраве на децата, край на главоболието и добра реколта. Смята се, че светецът помага на семействата да поддържат мир и тишина и напътства пиещите по правия път.
Днес започва Сирната седмица (известна още като Масленица ), която ще продължи до 2 март. На 3 март започва Великият пост за православните християни. През Сирната седмица вече не е разрешена консумацията на месо, но са разрешени риба, както и млечни и ферментирали млечни продукти и яйца.
Ето каква заливка да направите на баницата за Сирни заговезни