Дори и да не можете да си обясните значението на всеки цвят и символ, използван в пътните знаци, може да ги разберете на подсъзнателно ниво. Мозъците ни свързват цветовете с определени чувства, а на пътя способността на символа да съобщава опасност за по-малко време, отколкото е необходимо за четене на дума, може да означава разликата между живота и смъртта.
Още: За кои здравословни проблеми могат да ни помогнат лешниците
Още: 7 забрани, които всеки трябва да спази на празника днес, 24 февруари
Правителството на САЩ стандартизира маркировките, използвани за разделяне на лентите за движение през 1971 г.
Днес линиите са боядисани в два цвята:
Още: Знаете ли каква е разликата между ехограф и видеозон?
Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди
- Бял - когато и двете ленти за движение пътуват в една и съща посока.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- Жълт - когато не са.
Разграничението има за цел да предотврати злополуки, но бяха необходими години, за да се убедят служителите в САЩ , че това е правилният избор.
Едуард Хайнс проектира първата модерна централна линия за път в началото на 1900 година. Той я прави в бял цвят, вдъхновен от разлято прясно мляко, което вижда на павиран път, и така този цвят остава основен в маркировката за десетилетия.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
До 1955 г. повечето щати използват бели ивици, за да разделят лентите за движение. Единственото изключение е било Орегон. Щатът настоявал, че жълтото е по-добрият начин да сигнализира за повишено внимание - твърдение, което останалата част от страната не приема. Орегон в крайна сметка се съгласява да промени централната си линия на бяла, когато правителството заплашва да ги глоби с 300 милиона долара.
През 1971 г. хората, които отговарят за стандартизирането на символите на американските пътища, приемат гледната точка на Орегон. Жълтото е приет като цвят за предпазливост и двупосочните пътища от тогава се маркират с този цвят.
Докато цветът на линиите, разделящи паралелния трафик, останал бял, жълтото се използва като буфер между автомобилите, движещи се в противоположни посоки - с други думи, линиите, които са най-опасни за пресичане.