Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Късна вечеря - плюсове и минуси

28 ноември 2020, 17:15 часа

След дългия и изморителен ден всеки копнее за пищна вечеря. Но как се отразява на тялото ни късното хранене? Отговорът на този въпрос се оказа изключително противоречив.

Още: За кои здравословни проблеми могат да ни помогнат лешниците

Още: 7 забрани, които всеки трябва да спази на празника днес, 24 февруари

Привържениците на късната вечеря твърдят, че тя помага да заспим по-бързо. Докато опонентите им са на мнение, че тази практика води до наддаване на тегло. Ще се спрем на конкретните плюсове и минуси и всеки сам ще прецени кое е най-добро за него.

Плюсове на късната вечеря

Някои експерти твърдят, че храненето преди лягане има повече плюсове, отколкото минуси и всъщност може да бъде от полза за здравето.

Още: Знаете ли каква е разликата между ехограф и видеозон?

Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди

Според тях, късната вечеря дори насърчава загубата на тегло. Може да звучи налудничаво, но тялото ни се нуждае от енергия и по време на сън. Много проучвания доказват, че скоростта на метаболизма ни е почти еднаква по време на сън и докато сме будни. Вечерята непосредствено преди лягане съдейства за поддържане на стабилната кръвна захар и това гарантира по-спокоен сън.

Но в случая е важно и какво точно консумираме. Ако вечерята е с високо съдържание на протеини и въглехидрати, тя ще достави на тялото ни необходимата енергия и няма да доведе до наддаване на тегло.

ОЧИТЕ ПОКАЗВАТ ОТ КАКВО МОЖЕ ДА СЕ РАЗБОЛЕЕТЕ

Изварата и пуешкото месо са чудесен вариант. Те съдържат високи дози триптофан - аминокиселина, която насърчава бързото заспиване.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Ябълка с фъстъчено или бадемово масло, или препечена филийка с авокадо - това е друга подходяща опция за здравословно късно хранене.

Вечерята около час и половина преди сън гарантира избягване на среднощното похапване, което е далеч по-вредно. Освен това, ако вечеряте късно, сутринта няма да се събуждате гладни и следователно ще ядете по-малко през деня.

Недостатъци на късната вечеря

Фитнес треньори и експерти по съня все по-често предупреждават за вредите от късната вечеря.

Доводите им са свързани с това, че метаболизмът се забавя леко по време на сън. Те съветват вечер да се избягват най-вече въглехидратите. Храни като тестени изделия и пица, колкото и вкусни да са, не са най-добрият избор точно преди лягане.

Лошото храносмилане и киселините често се свързват с храненето късно вечер. Хоризонталното положение на тялото по време на сън благоприятства възникването на киселинен рефлукс. Симптомите на това оплакване включват още киселини, затруднено преглъщане и сънна апнея. Експертите препоръчват да планираме храненията преди лягане, така че тялото ни да разполага с достатъчно време за смилане на храната преди сън.

Друг недостатък на късната вечеря е изборът на нездравословни храни като чипс, пица или бисквитки, които обикновено се хапват пред телевизора.

Ако все пак не може да се откажете от хапването преди сън, заложете на по-здравословни храни.

Добър вариант са сложните въглехидрати, които се съдържат в пълнозърнестите храни. Заложете още на плодове, зеленчуци, протеин или малка порция мазнина. По този начин че ще запазите своята ситост през нощта и нивата на кръвна ви захар ще останат стабилни.

Експертите препоръчват да изчакате поне три часа след вечеря, преди да си легнете. Това позволява на тялото ви да преработи и усвои храната, без да възникнат проблеми като киселини, усещане за тежест и подуване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес