7 плажни зони на територията на областите Добрич и Варна са без нужната техническа инфраструктура за отвеждане и пречистване на отпадъчни води. Това сочат проведените проверки на Басейнова дирекция „Черноморски район”, съвместно с екоинспекците във Варна и Бургас в периода 1 юни - 31 август, съобщиха от пресцентъра на Басейнова дирекция „Черноморски район”.
Още: Заради обилния сняг: Отварят ски пистата във Варненско
Още: Варна в плен на снега: Закъсали автомобили, пътници бутат автобуси (ВИДЕА)
Проверките са фокусирани към обекти, потенциални замърсители на Черно море. Контролната дейност през туристическия сезон е проведена в изпълнение на Заповед на министъра на околната среда и водите. Извършени са общо 106 проверки, от които 51 по Южното и 55 по Северното Черноморие. Предприети са мерки за привеждане на обектите в съответствие със Закона за водите. Издадени са 27 предписания, от които 25 са изпълнени в срок. Съставени са 10 акта – 5 за нерегламентирано заустване на отпадъчни води в Черно море и 5 – за нерегламентирано водовземане.
Резултатите от 45 проверки на обекти потенциални замърсители на Черно море са показали, че проверените обекти в зоните с води за къпане на Дуранкулак, Крапец, Балчик, местност Иканталъка, Плаж Аспарухово - Варна, Голям плаж в к.к. Св. св. Константин и Елена във Варна и к.к. Шкорпиловци, не отговорят на изискванията на чл. 13 от Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, поради липса на необходимата техническа инфраструктура за отвеждане и пречистване на отпадъчни води. Уведомени са областните управители на Добрич и Варна за предприемане на действия по компетентност.
Проверени са 25 пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ), канализационни системи и мрежи по Черноморското крайбрежие. Констатирано е, че населените места без действащи ПСОВ са Дуранкулак, Крапец, местност Иканталъка, община Каварна, к.к. Шкорпиловци, Ахтопол, Варвара, Синеморец, кв. "Крайморие" - Бургас. Пречиствателните станции за отпадъчни води без изградено третично пречистване за отстраняване на биогенните елементи са ПСОВ „Шабла”, ПСОВ "к.к. Албена - село Кранево", ПСОВ "Камчия", ПСОВ "Златни пясъци", ПСОВ „Китен - Приморско“, ПСОВ “Елените” и ПСОВ „Лозенец“.
Още: И Община Долни чифлик обяви бедствено положение
Още: Община Бяла обяви бедствено положение
По сигнали за замърсяване на морските води Басейнова дирекция е извършила 36 проверки съвместно с Регионалните инспекции по околна среда и водите, Регионалните лаборатории към Изпълнителната агенция по околна среда в Бургас и Варна, ИА „Морска администрация“, Регионалните здравни инспекции и представители на черноморски общини. 10 от сигналите са били неоснователни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Строежът на библиотеката във Варна не може да започне: Фирмата не се яви да подпише договора
Още: 75 години Градска художествена галерия във Варна: Почит към градските художници (СНИМКИ)
През летния сезон са постъпили сигнали за замърсяване на плажната ивица по цялото черноморско крайбрежие от нефтопродукти. При проверките са присъствали и концесионерите на замърсените с мазут плажове. Мазутни частици са открити по цялата плажна ивица в районите на к.к. Златни пясъци, Обзор, Поморие, Равда - Несебър и на „Каваци“ при Созопол. При проверките не са установени брегови източници на замърсяване. „Морска администрация” - Бургас по сателитни снимки е констатирала предполагаемия нарушител, изхвърлил от трюмовете си отпадъчни води, съдържащи мазут, масла и горива. Замърсяването е на 81 морски мили източно от нос Емине. „Морска администрация” е предприела действия за доказване на нарушението и налагане на санкции на извършителя.