Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя е най-добрата билка за разреждане на кръвта?

02 юли 2023, 16:00 часа

Някои чайове от билки за подобряване на кръвообращението, като зелен чай или чай от розмарин, имат вещества с венотонични, противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, спомагащи за отпускане или подобряване на здравината на кръвоносните съдове.

Още: Напитката, която лекува възпаленото гърло и кашлицата

Още: 10-те най-мощни антибиотика в света

Ето какво ни съветва д-р Марсела Готшалд. 

Някои примери за чайове, които подобряват кръвообръщението, са следните.

1. Чай от жълта комунига (Melilotus officinalis)

Още: Спри захарта и виж какво ще се случи с тялото ти

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 февруари /валутен калкулатор/

Този чай подпомага лечението на различни венозни заболявания от рода на разширени вени или венозна недостатъчност. Съдържа вещества като мелитозиди, канелена киселина, сапонозиди, кемпферол и лимфен, които намаляват отоци и усещането за тежки или уморени крака.

Съставки: 1 ч. л. надземни части на растението, 150 мл вода.

Кипвате водата, дръпвате от котлона и добавяте билката. Престоява около 10 минути. Препоръчват се за пиене 2 до 3 чаши на ден. Чаят не бива да се пие от кърмещи и бременни жени, също от хора с чернодробно заболяване.

Учени: Тези чайове са полезни за мозъка, сърцето и имунитета

Още: Коя е най-подходящата възраст да станете майка

Още: Понякога чувствате ли, че губите ума си? Защо възниква този страх и защо не трябва да се притеснявате?

2. Чай от конски кестен (Aesculus hippocastanum)

Този чай е богат на есцин - вещество с венотонични свойства, което повишава здравината на стените на вените и подобрява кръвообръщението.

Съставки: 100 г цвят от конски кестен, 500 мл вода.

Кипвате водата. Изключвате котлона, добавяте цветовете и оставяте да киснат около 1 час. Настойката се прецежда и пие по 1 чаша след хранене.

Чаят от конски кестен не бива да се консумира по време на бременност, кърмене и от деца. Също така, този чай би трябвало да се пие с повишена предпазливост от хора с диабет, храносмилателни или кожни проблеми.

3. Зелен чай (Camellia sinensis)

Този чай има фенолни съединения в състава си, които помагат за отпускане на кръвоносните съдове, подобрявайки кръвообръщението и сърдечно-съдовото здраве.

Може да се използва за подпомагане на лечението на лошо кръвообращение, както и за контролиране на кръвното налягане и регулиране на степента на лошия холестерол (LDL), който се отлага в кръвоносните съдове и засилва риска от сърдечно-съдови проблеми като инсулт или инфаркт.

Зеленият чай може да се употребява във вид на чай, запарка или естествен екстракт; желателно с медицински указания, тъй като прекомерната му употреба може да увреди черния дроб.

Съставки: 1 ч. л. листа или 1 пакетче зелен чай, 1 чаша вода.

Слагате водата да заври, изключвате котлона, добавяте листата или пакетчето зелен чай и оставяте да кисне десетина минути. Прецеждате или изваждате пакетчето и изпивате. Този чай може да се консумира от 2 до 4 пъти на ден или според указанията на лекар. Въпреки това, за хората с високо кръвно препоръката е да не надхвърлят доза от 3 чаши на ден.

Зелен чай не бива да пият деца, кърмачки и бременни жени; също хора, които имат безсъние, хипертиреоидизъм, гастрит или високо кръвно налягане.

Какво ще се случи с тялото ви, ако пиете ТОЗИ чай всеки ден?

4. Чай от розмарин (Rosmarinus officinalis)

Ето какво ни обяснява в това видео д-р Татяна Занин за ползите на чая от розмарин (използвайте езиковите настройки на видеото за превод на български).

Чаят от розмарин е богат на вещества като карнозна киселина, розмаринова киселина и етерични масла, с противовъзпалителни, антиоксидантни и антитромботични свойства.

Съставки: 1 ч. л. свежи розмаринови листа, 250 мл вряла вода.

Добавяте листата от розмарин към врялата вода, покривате и оставяте да престоят в нея приблизително 10 минути. Прецеждате, оставяте да изстине и пиете 3 до 4 пъти на ден.

Розмариновият чай не бива да се пие от деца под 5 години, кърмещи или бременни жени, както и от хора с чернодробен проблем.

Внимание! Статията предлага само информация, но не и медицински указания. По въпросите, разглеждани в нея, се допитвайте винаги до медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес