Какви витамини са необходими за поддържане на зрението?
Още: Напитката, която лекува възпаленото гърло и кашлицата
Още: 10-те най-мощни антибиотика в света
Има няколко витамина, които подобряват състоянието на очите и влияят на зрението. На първо място това е:
- Ретинол или витамин А - способността да се вижда на тъмно до голяма степен зависи от него, той укрепва роговицата на окото и има положителен ефект върху зрителната острота;
- Тиамин или витамин В1 - допринася за нормализиране на вътреочното налягане и осигурява непрекъснато предаване на нервните импулси между мозъка и зрителната система;
Още: Спри захарта и виж какво ще се случи с тялото ти
- Рибофлавин или витамин В2 - подобрява кръвообращението в съдовете на окото;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- Цианокобаламин или витамин В12 - от него зависи нормалното кръвообращение в очите, освен това осигурява стабилното функциониране на нервните влакна;
- Аскорбиновата киселина или витамин С отговаря за кръвоснабдяването на очите, осигурява допълнителна защита от ултравиолетовото лъчение и като антиоксидант предпазва очите от оксидативен стрес;
- Токоферолът или витамин Е повишава еластичността на капилярите, подобрява тяхната пропускливост и, подобно на витамин С, предпазва очите от излагане на реактивни кислородни видове.
Още: Коя е най-подходящата възраст да станете майка
Какви храни да ядем за подобряване на зрението?
Какви храни, полезни за очите и зрението, трябва да присъстват във вашата диета? Цялото разнообразие от такива продукти може да бъде разделено на четири групи:
- плодове;
- зеленчуци;
- риба;
- продукти от животински произход.
В първата група по полезност водят боровинките. Най-добре е да се консумират чисти, но също така е допустимо да се правят боровинкови смутита и други напитки, като пасирате плодовете и ги добавяте към киселото мляко. Боровинките съдържат витамини А, В и С. Пресните плодове имат максимален ефект, но след термична обработка част от полезните им свойства се губят.
Сред плодовете, които са полезни за зрението при късогледство и не само, заслужава да се отбележи:
- пъпеш - има много бета-каротин;
- кайсия - полезна както свежа, така и сушена;
- киви, портокали, ягоди са източници на витамин С, а един портокал съдържа дневната доза от този витамин, необходима на човек;
- грейпфрут - съдържа витамини А и С;
- шипка - съдържа много витамин С, но не забравяйте, че неговата инфузия е вредна за зъбния емайл, така че е по-добре да я пиете през сламка.
Във втората група особено важни са оранжевите и зелените зеленчуци. Лидер по отношение на полезността за зрението определено са морковите, които съдържат витамини A, D, C и E, както и различни микроелементи. Той е важен източник на бета-каротин.
Морковите могат да се консумират сурови, като не губят полезните си свойства, ако ги задушите в сметана. Пиенето на сок от моркови е добър вариант, но имайте предвид, че витамин А е мастноразтворим. Това означава, че за да се усвои, в сока трябва да се добави сметана.
Тиквата също е източник на бета-каротин и други полезни вещества, от които можете да сготвите супа, салата или каша. Витамини, които имат положителен ефект върху зрението, се съдържат в зелето: бяло, червено и карфиол. Също така не забравяйте за лука, чесъна и особено спанака, който е източник на лутеин.
Знаете ли кой витамин подпомага зрението?
Специално внимание трябва да се обърне на шоколада. Тъмният шоколад с високо съдържание на какао съдържа флавоноиди, които укрепват кръвоносните съдове и роговицата.
Що се отнася до рибата, тя съдържа полиненаситени мазнини и мастни киселини, които са полезни за очите, главно поради антиоксидантните си свойства. По-добре е да предпочитате мазни сортове като риба тон и сьомга, скумрия и сьомга. Черният дроб на треска също е полезен. Препоръчително е да ядете 300 грама риба два пъти седмично.
В последната група, в която са представени продукти от животински произход, особено важни са:
- яйца - не само пилешки, но и пъдпъдъчи, които съдържат витамини А и С;
- говеждо месо - то е източник не само на много витамини, включително А, В и С, но и на селен, който има добри антиоксидантни свойства и забавя свързаната с възрастта дегенерация на ретината;
- разнообразие от млечни продукти, които съдържат витамини C и D - както самото мляко, така и кисело мляко, извара или кефир.