Учените определят кърмата като „жива течност“. Тя се адаптира към хранителните и имунологичните нужди на бебето, докато то расте. През първите 3 до 4 дни след раждането майката лактира коластра (известна още като „първо мляко“). Това е по-плътна, жълтеникава течност, с малък обем, но богата на хранителни вещества. В рамките на 15 до 30 дни започва лактацията на така нареченото „зряло мляко“.
Още: Напитката, която лекува възпаленото гърло и кашлицата
Изненадващо, но факт е, че все още не са ни известни всички компоненти на кърмата. Те могат да се променят от жена на жена, дори при една и съща майка в двете гърди, според възрастта и в различните етапи на кърменето.
Въпреки това могат да бъдат идентифицирани няколко отличителни характеристики. Кърмата се състои основно от макронутриенти, нужни на бебето. Тя му осигурява и храносмилателни ензими, минерали (желязо, калций, цинк, натрий), витамини (Е, А, D, К) и всички хормони, необходими за растежа. Съдържа и антитела, които пази бебето здраво. Такива са имуноглобулини (предпазващи лигавиците на бебето), лимфоцити, макрофаги (действащи като бариера срещу околната среда) и лактоферин (предпазващ от микроби и бактерии и спомагащ усвояването на желязото).
Още: 10-те най-мощни антибиотика в света
Още: Спри захарта и виж какво ще се случи с тялото ти