Сушените плодове и ядките са по-вкусни и по-здравословни от бонбоните.
Още: Напитката, която лекува възпаленото гърло и кашлицата
Може ли бонбоните да бъдат полезни?
Първите бонбони са направени от древни кулинарни експерти в Египет. Те се приготвят от фурми и мед. В страните от Изтока сладкишите, направени от смокини и бадеми, са популярни и днес. Древна Русия също има свои традиции: сладкишите се правели от меласа, кленов сироп и мед. Хората много обичали тези деликатеси.
В съвременните бонбони има все по-малко естествени съставки. Това означава, че в тях почти няма ползи за здравето. В състава на сладкарските изделия, продавани в магазините, освен голяма доза захар, има овкусители, хранителни оцветители, трансмазнини и емулгатори.
Още: 10-те най-мощни антибиотика в света
Още: Спри захарта и виж какво ще се случи с тялото ти
Какво да направите, ако ви се яде сладко, но нямате желание да харчите маса пари за купени сладкиши?
Според експерта от Центъра за молекулярна диагностика на CMD към Централния изследователски институт по епидемиология на Роспотребнадзор Кира Глинка, сладкишите могат лесно да бъдат заменени с натурални продукти, които са сладки, вкусни и в същото време здравословни.
Любимите домашни фъдж бонбони - лесни за приготвяне!
Кое е по-добро от бонбоните?
Сушени плодове (фурми, стафиди, сушени кайсии, сини сливи, смеси от горски плодове и тропически плодове). Те са с високо съдържание на фибри, антиоксиданти, витамини и минерали. Тези вкусотии са изключително полезни за имунитета, здравето на сърцето, мозъка, кожата, нормализиране функцията на червата. Основното нещо е да не ги ядете в големи количества.
Още: Коя е най-подходящата възраст да станете майка
Ядки. Хранителни са, съдържат много протеини, витамини, есенциални мастни киселини и микроелементи. Ето защо само 100 грама ядки лесно ще задоволят глада ви и ще се превърнат в отличен източник на младост и здраве.
Горчив шоколад. Съдържа повече от 72 процента какаови зърна, което прави продукта изключително здравословен и богат на вкус. Не се препоръчва обаче да се яде много от него: не повече от 30 г (това е до 1/3 от плочката) на ден.
Как да си приготвите сами шоколадови бонбони, по-вкусни и от купешките?
Пчелен мед. Този натурален продукт има антиоксидантни свойства, укрепва имунната система и нормализира дейността на храносмилателния тракт.
Мармалад. Богат е на инулин и пектин, които подобряват храносмилането, грижат се за здравето на кожата и косата. В мармалада има много витамини и микроелементи, които се намират и в пресните плодове, които стават в основата на продукта.
Консумирайки изброените по-горе продукти, няма да усетите липсата на бонбоните в ежедневието си.