От ляво надясно – Мирослав Градев, Галин Рашков и Желязко Въчев. Нека тя да бъде и основната.
Един от големите митове, с които се бори устойчивото развитие, е, че ако един бизнес иска да расте и да се развива, той ще трябва да изразходва повече природни ресурси. В отговор на това твърдение, принципите за кръгова икономика и енергийна ефективност доказват, че порочната връзка може да бъде прекъсната. За това обаче е нужно към темата за негативния отпечатък и отговорното управление на бизнеса да се гледа в цялост.
Yettel е сред добрите примери в телекомуникационния сектор у нас за ефективно прилагане на устойчиви бизнес модели. В управлението на процесите, които оставят следа върху природата, водещ за телекома е холистичният поглед. Той позволява промените да се правят в мащаб, а преходът към кръгова икономика и енергийна независимост да бъде дълготраен.
„Голямата промяна не може да се постигне с едно решение, независимо от мащаба на компанията. Стремим се действаме комплексно – с множество целенасочени подобрения в различни процеси, технологии и инфраструктура, които заедно създават значим ефект“, казва Галин Рашков, мениджър „Фасилити и автопарк“ в Yettel.
Той отговаря за управлението на автопарка и част от сградите на телекома - офисите и централния склад, и чрез устойчивостта се стреми да минимизира вредното им въздействие. „Нашата задача е спрямо целите на компанията да планираме стратегическите стъпки, които са едновременно ефективни, но и икономически обосновани“, допълва Галин Рашков.
Като се има предвид, че поддържането на сградите „живи“ – чрез отопление, охлаждане и захранване, коства 40% от световното потребление на енергия и 33% от емисиите на парникови газове, повишаването на енергийната им ефективност е задължително условие по пътя към климатична неутралност. „Затова нашите приоритети са, от една страна, да намалим загубите на енергия в централния си офис и магазините, а от друга - да оптимизираме изразходваното електричество и източниците на енергия“, пояснява още Галин Рашков.
Благодарение на споразумението за закупуване на зелена енергия, от края на 2023 г. Yettel покрива 80% от потреблението на електричество в магазините си с възобновяеми енергийни източници, а за централния офис този процент е 100. За това допринасят фотоволтаичните системи на покрива, които доставят чиста енергия за сградата, както и соларните колектори, които осигуряват топлата вода за санитарни нужди.
През 2023 г. компанията подобрява енергийната си ефективност, намалявайки коефициента kWh/1000 EUR приходи с 10,48% спрямо предходната година.
Постижението е резултат от редица иновации и пилотни проекти във фасилити мениджмънта. През последните 10 години телекомът непрекъснато модернизира системата за управление на сградата (BMS) на централния си офис, която следи прецизно цялата инфраструктура - електрическите системи, UPS (непрекъсваемото захранване), асансьорите, климатизацията както в общите части, така и в отделните зали, а също и в сървърните помещения. Тя автоматично регулира температурата в залите извън работно време, така че да спестява топлоенергия, която иначе би била използвана напразно.
При внедряването на подобрения в магазините на телекома ефектът от мащаба има ключова роля. Приложени в над 180 обекта, стъпки като като подмяна на осветлението с LED и регулиране на светещите реклами да се включват на определен интервал през нощта, имат сериозен ефект върху енергийната ефективност на цялата търговска мрежа.
„Още преди да обявим стратегията за устойчиво развитие, работим за намаляване на консумацията на електричество в магазините си. За нас всяко малко подобрение има значение и когато се убедим в полезността на дадено решение, сме готови да го имплементираме във всичките си обекти“, коментира Мирослав Градев, ръководител „Развитие на търговската мрежа“.
Той дава за пример климатизацията в магазините – най-голямото предизвикателство, заради по-голямата интензивност и честото отваряне на вратите.
В търговските обекти на Yettel поетапно се обновяват климатиците с по-ефективни инверторни модели и с тях са оборудвани над 95% от локациите.
Другият ключов фактор е обобщаването на данните за разхода за енергия. „За да следим почти в реално време какви оптимизации постигаме, се наложи заедно със счетоводния ни екип да променим процеса по събиране на данните от всеки магазин. Тази информация е особено ценна за анализа на резултатите, но и за отчитането на компанията по въпросите за устойчивото развитие“, допълва Мирослав Градев.
По пътя към поставената цел – до 2028 г. да намали с 40% отпадъците от опаковки, генерирани от собствените си дейности, Yettel прилага своя йерархия за управлението на отпадъците – дигитализация (предотвратяване), преизползване и рециклиране.
„На фона на растящия бизнес и развитието на технологичния сектор, имаме нелеката задача да намалим количеството използвани опаковки за обслужване на доставките на стока към физическите ни магазини“, казва Желязко Въчев, мениджър „Логистика и управление на документи“.
Вече повече от половин година неговият екип постига това, като преизползва кашоните и опаковките, в които компанията получава стока от доставчиците. Това решение носи и икономически ползи, защото съкращава поръчките на нови материали.
„Едновременно с това, продължаваме да търсим нови възможности да намалим използването на хартия в ежедневната си работа и един от доказаните методи е дигитализацията. Тя ни позволява да трансформираме административни процеси в онлайн среда и да премахнем нуждата от принтиране и съхранение на документи“, допълва Желязко Въчев.
Ефектът от тези усилия, видим и в последния доклад за устойчиво развитие, е значителен – количеството отпадъци от хартия е с над 30% по-малко спрямо предходната година. Освен това, компанията предотвратява депонирането на общо 117,88 тона отпадъци чрез рециклиране или повторна употреба, което е 79% от общо генерираните отпадъци за годината.
Най-големият белег за ангажимента на телекома към устойчивото развитие остава извън числата. Готовността за промяна е видима в нагласата на различни екипи, обединени от една цел – с малки, но последователни стъпки, да използват по-ефективно природните блага в името на по-добро и устойчиво бъдеще.