Лещата, тази бобова култура, която се използва за храна като ценен източник на белтъчини и която може да приготвите като селска супа, крем супа, яхния, на салата и дори като хляб, е сред най-полезните култури, които може да поднесете на трапезата. Традиционна е за страната ни, също като боба, а разнообразието от рецепти гарантира, че няма да се отегчите от нея и винаги ще предложите на семейството си различна наслада за сетивата, съдържаща именно леща.
Още: Вкусна бишкотена торта, готова за един час
Още: Домашен пастет от свински черен дроб – няма такава вкусотия!
Любопитен и странен е фактът, че боб може да си поръчате в редица заведения, докато лещата е по-малко популярна у нас, въпреки че не е по-малко вкусна, хранителна или полезна от боба. Вероятно причините за по-ниската консумация на леща в сравнение с боб са свързани с непознаването от страна на домакините на множеството рецепти, по които да приготвят лещата по уникален начин и разнообразието от възможни начини, по които да я поднесат.
Тъй като лещата като храна присъства в редица култури, то може да приготвите например леща по турски, за да разнообразите менюто и да избягате от традиционната леща яхния. А знаете ли как се прави леща по турски и какви са разликите между традиционната българска рецепта и тази на южната ни съседка?
Леща яхния с чубрица и чесън: Класическа рецепта
Още: Сочни кюфтета с доматен сос. Вечеря за 30 минути
Още: Как да си приготвите най-вкусните и ароматни домашни луканки
Леща по турски – как се приготвя?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Професионалните готвачи добавят това към кюфтетата и те са 2 пъти по-сочни
Докато традиционната рецепта с леща у нас е за яхния или за селска супа с кафява леща, то в южната ни съседка оригиналната и традиционна рецепта с леща е за супа с червена леща, поднесена с препържен червен пипер или като крем супа. Турците традиционно приготвят както крем супа, така и чорба, но лещата, която избират, е винаги червена, докато у нас консумацията на червена леща не е толкова популярна, макар да се продава в търговската мрежа и да се промотира полезността ѝ за здравето като супер храна.
В Турция естествено приготвят лещата и на яхния, но пак предпочитат червената леща независимо от рецептата за ястието. Вижте как да разнообразите менюто си с червена леща по турски, приготвена като супа, за да се възползвате максимално от благотворното въздействие на червената леща за здравето.
Необходими съставки за леща по турски
Още: Вкусни и лесни сиренки с чедър и БЕЗ яйца
Още: Две бързи рецепти за Месопустната задушница - готови само за 40 минути
За да приготвите леща по автентична ориенталска рецепта, са ви нужни:
- леща, разбира се, задължително червена – чаена чаша като количество,
- по 1-2 броя от следните зеленчуци – морков, домат, лук и картоф, като забележете –картофът задължително присъства в рецептите за леща по турски, докато в традиционните родни рецепти се среща рядко,
- 2 скилидки чесън,
- подправки – олио, сол, пипер, мента, като ментата е подправка, която също не се среща в традиционните рецепти у нас. Тук слагаме чубрица или джоджен.
По тази рецепта се приготвя най-вкусната леща
За да приготвите лещата по традиционна рецепта на южната ни съседка, спазвайте следните стъпки:
1. Запържете лука.
2. Нарежете зеленчуците ситничко и ги добавете към лука.
3. Нарежете чесъна и го добавете в съда заедно с червения пипер. Не пропускайте да бъркате добре, след като добавите всяка съставка.
4. След като съставките се запържат, добавете лещата, доматено пюре, вода, като горещо ви съветваме да е топла, и оставете да се сготви турската супа от леща.
5. Когато е готова, пасирайте, върнете на котлона и подправете, оставяйки я 5 минути с подправките да поври.
Любопитен момент е и поднасянето на тази леща по турски, като то също се отличава от начина, по който сервираме леща у нас. И при турската, и при българската рецепта лещата се поднася гореща, но в южната ни съседка запържват червен пипер в олио в тиган на котлона и заливат супата в купата, преди да я поднесат.
Както виждате рецептата е лесна, няма редки съставки или стъпки, които да ви затруднят, и без проблем може да разнообразите менюто си с червена леща по турски. А ако се колебаете защо да опитате тази рецепта и червената леща като цяло, вижте и ползите от консумацията ѝ.
Ползи от консумацията на червена леща
- Червената леща е отличен заместител на месото за вегани и вегетарианци.
- Изключително богата е на витамини от група В.
- Смятана е за суперхрана, поради щедрото си съдържание на витамини и минерали, фибри и протеини.
- Съдържа ценни количества фолиева киселина, която е важна за бременните дами, тъй като подпомага здравословно развитие на мозъка на плода, предотвратява вродени дефекти като спина бифида и редуцира риска от преждевременно раждане.
- Лещата доставя енергия и помага за контрол на теглото.