Оцетът е много полезен природен продукт. Той обаче е още по-полезен, ако го приготвяте у дома. Вместо да купувате готов оцет в магазините, възползвайте се от възможността да си направите оцет у дома по най-естествения и здравословен начин и бъдете сигурни в това, което слагате на трапезата и в устата си.
Още: Вкусна бишкотена торта, готова за един час
Още: Домашен пастет от свински черен дроб – няма такава вкусотия!
Съставки:
6 ябълки;
2 супени лъжици суров ябълков оцет с малко гъбоподобна утайка;
Още: Сочни кюфтета с доматен сос. Вечеря за 30 минути
Още: Как да си приготвите най-вкусните и ароматни домашни луканки
2 супени лъжици мед или захар;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Професионалните готвачи добавят това към кюфтетата и те са 2 пъти по-сочни
Вода;
Само с капка оцет и обикновено мляко, приготвяте вкусно домашно сирене! Вижте как
Голям двулитров буркан;
Още: Вкусни и лесни сиренки с чедър и БЕЗ яйца
Още: Две бързи рецепти за Месопустната задушница - готови само за 40 минути
Марля
Приготвяне:
Рецептите за домашен ябълков оцет са много прости, евтини и не изискват специални усилия. Не е необходимо той да бъде дестилиран или рафиниран във фабрика, за да се насладите на всички полезни свойства на ябълковия оцет. Това прави ползите му за здравето и красотата по-мощни.
Измийте добре ябълките и ги нарежете на 8-12 парчета. Поставете ги в буркан, затворете капака и оставете ябълките да покафенеят напълно. След това добавете меда и оцета със закваската. Оставете водата да заври или я прецедете през кана. Важно е тя да не е хлорирана. Изсипете горещата вода върху ябълките и ги покрийте напълно. Оставете разстояние от няколко сантиметра между повърхността на горещата вода и ръба на буркана, за да могат газовете да излизат.
Крехко свинско с меден сос - ще е готово само за 30 минути!
Покрийте гърлото на буркана с марля. Увийте го добре с гумена лента, за да предотвратите навлизането на мръсотия и частици. Затворете капака на буркана.
Оставете на сухо и тъмно място за поне 2 седмици. Температурата в помещението трябва да бъде 20-25°С, а мястото да е добре проветрено.
Важно е да не пропускате да разбърквате оцета всеки ден с дървена лъжица вместо с метална. След две седмици прецедете добре оцета и го прехвърлете в чист буркан или бутилка. Затворете плътно капака и съхранявайте в хладилника.