Мариноването прави пържолите не само по-вкусни, но и по-крехки и по-сочни. Но въпреки че в тази процедура няма нищо сложно на пръв поглед, тя има някои тънкости, с които всяка домакиня трябва да е запозната, за да постигне перфектни резултати.
Още: Вкусна бишкотена торта, готова за един час
Още: Домашен пастет от свински черен дроб – няма такава вкусотия!
7 правила за мариноване на пържоли
1. Без трапезен оцет
Пържолата не е кебап, с нея трябва да се работи внимателно. Киселинната среда, която е твърде агресивна, или ще превърне месото в каша, или ще предизвика обратния ефект и то ще стане още по-жилаво. Необходимата кисела нотка може да се получи от по-деликатни съставки - цитрусов сок, леки версии на оцет - оризов, ябълков, балсамов (но те трябва да се добавят в минимално количество, 1-2 супени лъжици на чаша марината), можете да използвате млечни киселини - кефир или кисело мляко, както и вино, квас или бира.
Как се приготвят традиционните пържоли за Нова Година
2. Олиото е свързващото звено в марината
То свобождава етеричните масла, съдържащи се в подправките, помага на маринатата да се разпредели по-равномерно по цялата повърхност на пържолата. Освен това може да повлияе на крайния вкус на пържолата - например сусамовото, зехтинът или тиквеното олио имат свои специални вкусови нюанси, които са много подходящи за говеждо месо.
Още: Сочни кюфтета с доматен сос. Вечеря за 30 минути
Още: Как да си приготвите най-вкусните и ароматни домашни луканки
3. Сол при дългосрочно мариноване
Тази съставка помага на разтвора да попие добре в дебелината на пържолата. Вместо сол можете да използвате солени сосове – соев или рибен.
4. Добавяне на захар
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Професионалните готвачи добавят това към кюфтетата и те са 2 пъти по-сочни
Малко количество от тази съставка не само ще направи вкуса по-интересен, но и ще придаде на месото карамелена коричка. Кленов сироп или мед изпълняват същата роля. Въпреки че тази техника не е необходима за говежди пържоли - върху мраморните пържоли се появява красива карамелена коричка поради тънки слоеве мазнина, проникващи в месото.
5. Правилно комбиниране на подправките
Класическите подправки за месо включват розмарин, мащерка, лимонова кора, лют червен пипер и настърган джинджифил. Но колкото и да ви се иска да сте креативни в кухнята, опитайте се да не събирате повече от 4-5 ароматни съставки в марината. Тогава нотките, въведени от нея, няма да неутрализират вкуса на говеждото.
6. Дайте време на стека да се маринова
За тънки пържоли минималното време за мариноване на стайна температура е 1 час, за дебели парчета или месо, което не е много жилаво, са достатъчни 2 часа. В хладилника времето за мариноване на пържоли може да се увеличи до 6 часа, удобно е да оставите месото да се маринова в хладилника за една нощ.
Още: Вкусни и лесни сиренки с чедър и БЕЗ яйца
Още: Две бързи рецепти за Месопустната задушница - готови само за 40 минути
7. Оставете пържолата да престои
Извадете пържолите от хладилника поне 40 минути преди готвене, за да имат време да достигнат до стайна температура. И преди да поставите месото на скара или тиган, подсушете добре пържолите, за да премахнете останалата марината с хартиени кърпи. Маринатата вече е свършила работата си не е необходима допълнителна течност или парчета лук или зеленчуци, които могат да изгорят на скарата при пържене. Маринатата, приготвена с масло и ароматни билки, както и вино или соев сос, може да се вари и да се сервира като сос за варено месо. Изключение правят маринати на базата на ферментирали млечни продукти, те не се използват повторно.
Още: Уникални пържоли за Нова Година - ще си оближете пръстите