Всички социални платформи имат потенциала да предизвикат пристрастяване, защото са привлекателни и лесно достъпни. Споделяйки съдържание и получавайки „лайкове“ в отговор, човек се чувства добре. Но това не означава, че той е зависим, казва медийният психолог Стефан Кадуф от Института за медийна психология и медийно образование.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
"Всеки обаче, който забележи, че само участието в социалните мрежи му носи удоволствие, а всичко останало изглежда по-малко важно, трябва да потърси професионална помощ. Тези, които често се чувстват зле след използване на социалните мрежи, също трябва да преосмислят тяхното използване ", цитира порталът 20min.ch експерта.
Медийният психолог обръща внимание на факта, че всички социални платформи се стремят да задържат потребителите си възможно най-дълго, за да продадат възможно най-много реклама. Това може да доведе до някои проблеми.
Когато човек прекарва много време в социалните мрежи, други неща, като училище, работа, приятели или семейство, остават на заден план. „Също е проблемно, ако хората да прекарват време само на една платформа. Това означава, че се движите в много ограничен кръг“, предупреждава специалистът.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Специалистът дава съвети как да се избегне възможна зависимост от социалните мрежи. „Когато употребявате медия, мозъкът ви преминава в режим на потребление и вие си позволявате да се забавлявате - отбелязва той. – Но когато изключите медията, мозъкът все още се намира в режим на потребление и вие веднага чувствате необходимост отново да се забавлявате. Но ако изчакате 15-20 минути, мозъкът ще премине към режим на творчество или активност.“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Ако човек иска да бъде щастлив, очевидно следва да изтрие акаунтите си в социалните мрежи. Потребителят вижда само ярки моменти от живота на други хора и сравнява собствените си проблеми с вероятно непостижима цел, заключава специалист от Института за медийна психология.