Хиени са използвали пещерите, образувани от лавата на изригнал в далечното минало вулкан в Саудитска Арабия, за да складират в тях мъртвите си жертви. Така в продължение на хилядолетия са се натрупали огромни купчини кости, включващи останките на поне 40 животински вида, сред които коне, магарета и дори хора. Стотиците хиляди кости, част от които са изследвани с радиовъглероден анализ, датират отпреди около 7000 години чак до викторианската епоха.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Според Матю Стюарт, зооархеолог от Института за изследване на човешката история„ Макс Планк “, зловещите находки са дело на раираната хиена (Hyaena hyaena), която той определя като „запален събирач на кости“.
Въпреки че в наше време хиените са застрашен вид в Саудитска Арабия, те са били едни от ранните обитатели по тези места още от края на плейстоцена.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Пещерата с нейните разклонения е била открита още в средата на 2000-те години, но първоначално изследователите не се престрашили да навлязат по-дълбоко в нея заради смразяващите звуци, които се чували понякога отвътре. Екипът учени предполага, че някъде из вътрешността на тунелите все още живеят хиени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Сега изследователите проучили находките и установили по тях многобройни следи от зъби, натрошаване и следи от храносмилане. 1917 кости от хилядите натрупани в пещерата са изпратени за по-нататъшно лабораторно изследване.
Научният анализ на екипа на Матю Стюарт е публикуван в Archaeological and Anthropological Sciences.