Ново ДНК изследване показва, че нашите тела съдържат много по-богато разнообразие от микроби, отколкото се предполагаше по-рано. Освен това основна част от тези микроби са непознати на науката, смятат учени от Университета в Станфорд, цитирани от научния сайт „Сайънс дейли“.
Още: Археолози откриха най-стария участък от Великата китайска стена
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
„Открихме неща, които са познати, открихме неща, които са различни и открихме неща, които са напълно нови“, заяви проф. Стивън Куейк, водещ автор на изследването.
За своето проучване учените са използвали проби от 156 души с трансплантирани сърце, дроб или костен мозък, както и от 32 бременни жени. Бременността, също като лекарствата, взимани от хора с трансплантирани органи, променя имунната система.
Анализирайки пробите учените са открили, че 99% от ДНК фрагментите в пробите, които не са човешки, не отговарят на нито една вече съществуваща генетична база данни, т. е. са непознати, предаде БГНЕС.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Според изследователите огромна част от това неизвестно ДНК принадлежи на вид организми, наречени протеобактерии, в чиито състав влизат и ешерихия коли и салмонелата. Учените също така са открили и неидентифицирани досега вируси от семейството на вируса torque teno.
„Бих казал, че това не е толкова озадачаващо в някои отношения, тъй като лещите, с които хората изследваха микробната вселена, бяха много ограничени“, заяви проф. Куейк, имайки предвид, че твърде специализираните изследвания често пропускат голямата картина.
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет