Миналата година излезе филмът „Не поглеждай нагоре“, който върши чудесна работа, показвайки как обществото може да си затвори очите за потенциални заплахи. И днес учените от Кеймбриджкия университет бият тревога – обичайният ход на развитие на цивилизацията може да бъде нарушен от изригване на вулкан, пише Express.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Учените казват, че с вероятност 1 : 6 чакаме най-силното вулканично изригване, което по сила може да се сравни със сблъсък на Земята с астероид с диаметър 1 километър. Последствията от такъв „удар“ за цивилизацията и планетата ще бъдат опустошителни – чакат ни резки климатични промени и прекъсване на веригите за доставки на храна, в допълнение към вулканичната зима, която ще изправи нарастващото човечество пред глад.
Въпреки подобни ужасяващи прогнози правителствата харчат стотици милиони, за да подготвят Земята за сблъсък с астероид, забравяйки, че статистически през следващите 100 години изригването на вулкан е по-вероятен сценарий. Съответното изследване е публикувано в списание Nature.
Учените отбелязват, че още сега е необходимо да се увеличи финансирането за изследвания на неизучени вулкани, да се разширят наблюденията и изучаването на магмата. За да може да се предотврати пълното опустошение на Земята в бъдеще.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Екипът от Кеймбриджкия университет отбелязва, че изригването на остров Тонга от началото на тази година е най-мощното, регистрирано някога от съвременни инструменти. Проучванията обаче показват, че веднъж на всеки 625 години се случва много по-глобално изригване – от 10 до 100 пъти по-мощно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Съгласно данните на учените последното изригване с магнитуд 7 се е случило в Индонезия през 1815 г. Последствията са били опустошителни – загинали са повече от 100 хиляди души, глобалната температура спаднала, което довело до глад, епидемии от болести и масови насилствени бунтове. Всички тези последствия са стрували на света трилиони. Сега живеем в свят с осем пъти по-голямо население и над 40 пъти по-високо ниво на търговия. Нашите глобални сложни мрежи могат да ни направят още по-уязвими за голямо изригване.
Учените настояват за по-задълбочено изследване на опасни вулкани, за чието съществуване световната общност дори не подозира. Изследователите смятат, че най-малко проучени са морските и езерните ядра, особено в по-слабо развитите региони като Югоизточна Азия. В резултат на това дори сравнително скорошни изригвания може да не са известни на научната общност.
Наскоро изследователи от университета в Бристол и шотландския университетски изследователски център за околната среда установиха, че супервулканите изригват само когато се натрупат наистина големи обеми магма, което отнема милиони години.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Учените изследват природата на супервулкани, за да получат информация, която ще им помогне да предскажат по-добре тези изключително опасни събития. Изследователите са установили, че тела от втвърдена магма или лава (т.нар. плутони), открити на местата на изригвания на супервулкани, са се образували в земната кора в продължение на милиони години.
"Магмата, която изригва от супервулканите, се натрупва в дълбините в продължение на милиони години и едва след това се изхвърля на повърхността. Разбирането на процеса на генериране на магмата ще ни позволи да подобрим прогнозата за изригвания на супервулкани", казват учените.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Ще изригне ли супервулканът Йелоустоун?