Американски учени разработиха технология за клониране на стволови клетки от човек. Откритието може да доведе до това да се създават човешки тъкани, които да се използват за лечение на Паркинсон, диабет и други болести. В същото време възникват и някои етични въпроси.
Още: Археолози откриха най-стария участък от Великата китайска стена
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Учени от университета в щата Орегон поставят ядра на клетки от кожата на възрастен човек в цитоплазма от яйцеклетки, за да преодолеят един от основните проблеми при клонирането - възрастта на клетката и скоростта, с която тя старее. Известно е, че клонингите остаряват много по-бързо от “оригиналите”.
Ръководителят на екипа от изследователи професор Сукрат Миталипов казва, че така се връща “броячът на клетката назад”. Освен това процедурата може да се прилага, дори ако човек има генетично заболяване. Така може да се създават тъкани, които организмът на пациента няма да отхвърля при трансплантация.
Остава неясно обаче дали ще се пристъпи към клониране и на хора. “Първо, ние никога не оплождаме яйцеклетките в този процес. Използваме клетки от кожата и само част от яйцеклетки, така че няма полемика около това дали може да бъде създаден човешки ембрион”, обяснява професорът.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
За изследванията са използвани клетки от маймуни, предаде БЛИЦ.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Миталипов смята, че в бъдеще откритието може да бъде използвано срещу стареенето на организма, както и за лечение на болести, свързани със стареенето.