Емоциите, свързани със спомени, могат да бъдат пренаписани, а това позволява да се смекчи ефектът от болезнени минали събития или да се помрачат щастливи мигове в миналото, предаде Франс прес. Такива са резултатите от изследване с мишки,извършено в Япония и САЩ.Тази способност на паметта е използвана клинично, за да се лекуват психични заболявания, но механизмите в мозъка, които позволяват въпросната промяна в емоционалния регистър, остават неясни, заявиха авторите на изследването"Целта бе да се открият тези методи, за да се намерят нови пътища за лечение на депресия и посттравматичен стрес", поясни Нобеловият лауреат за физиология и медицина за 1987 г. Сусуму Тонегава.
Още: Археолози откриха най-стария участък от Великата китайска стена
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Изследването е плод на сътрудничеството между японския институт Рикен и Масачузетския технологичен институт в САЩ. То е базирано върху нова технология за контрол на мозъчната активност посредством светлината. Тази технология, известна като оптогенетика, позволява да се разбере какво се случва, когато човек извика добри или лоши спомени.
Резултатите разкриват, че взаимодействието между хипокампуса- мозъчна зона с важна роля за запаметяването, и амигдалата, за която се смята, че е нещо като камера за складиране на позитивни и негативни реакции, е по-гъвкаво, отколкото се смяташе досега.За да стигнат до тези заключения, учените инжектирали протеин от чувствително към светлината водорасло у две групи мишки от мъжки пол. След това проследили формиране на спомен в реално време, който реактивирали по своята воля с помощта на светлинни импулси.
На някои гризачи било разрешено да поиграят с женски, за да мат позитивен спомен, докато други били подложени на неприятен електрически шок. След това учените накарали гризачите да съживят тези спомени, като същевременно сменили ролите им - мишките, които имали приятен спомен от срещата си с женски, били подложени на електрически шок, докато другите били приятно изненадани, че срещнали партньорки.Ефектът от новия експеримент надделя над първоначалната емоция, отбеляза Тонегава.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет