Някои видове предци на днешните крокодили са можели да бягат на два крака като динозаври, поддържайки равновесие с помощта на дългата и тежка опашка. Палеонтолозите стигнали до този извод след анализ на вкаменени следи от влечугите, намерени на територията на съвременна Южна Корея, съобщи ТАСС, позовавайки се на изследването им, публикувано в научното списание Scientific Reports.
Още: Археолози откриха най-стария участък от Великата китайска стена
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
По време на разкопки в Чинджу, учените открили множество странни следи с дължина от 18 до 24 см. Според оценките на палеонтолози, дължината на крайниците, оставили такива отпечатъци, би трябвало да е примерно колкото дължината на крак на възрастен човек.
Първоначално палеонтолозите предположили, че следите принадлежат на птерозаврите. Но птерозаврите, както и много динозаври ходят като на пръсти, опирайки се основно на палците, а животните, оставили отпечатъци в Чинджу, са се опирали и на пети.
Изхождайки от това, палеонтолозите предположили, че следите са оставени от крокодиломорфи – древни родственици на съвременните коркодили. Но и в тази версия оставали несъответствия. Работата е там , че всички известни корокдиломорфи са ходели на четири крака, а учените са открили отпечатъци само на задни лапи.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Анализът и на най-малките детайли на отпечатъците подсказал обяснение. Палеонтолозите предположили, че следите действително са оставени от крокодиломорфи, обаче те се движели подобно на динозаврите, т.е. на задни лапи. Опашката помагала на влечугите да балансират при ходене. Заедно с нея тези същества достигали три метра дължина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Датировката на вкаменелостите показала, че крокодиломорфите са живели преди 110 - 120 милиона години.