Според предписанията на лекарите, веднъж започнато антибиотичното лечение трябва да се продължи до края на курса и да не се прекъсва след изчезване на симптомите на заболяването. Това правило бе подложено на съмнение от страна на британски експерти, които смятат, че така се подпомага създаването на резистентност към антибиотиците.
Още: Археолози откриха най-стария участък от Великата китайска стена
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Британските експерти отиват по-далеч, като обясняват, че антибиотикът трябва да се спре, когато пациентът се почувства по-добре, което е в противоречие със съветите на Световната здравна организация, пише БГНЕС. Изследването на специалиста по инфекциозни болести проф. Мартин Люелин и неговия екип от още девет лекари бе публикувано в медицинското издание BMJ.
Смята се, че прекомерното приемане на антибиотици засилва резистентността на бактериите и така прави лекарствата неефективни. В същото време официалните предписания на лекарите са, че антибиотикът трябва да се приема до края на предвидения курс, независимо дали състоянието на пациента се е подобрило по-рано. Целта на това предписание е именно да се избегне създаването на резистентност.
„Тази идея се подкрепя без никакво доказателство. Приемането на антибиотик по-дълго време от необходимото увеличава риска от резистентност“, твърдят лекарите от екип на д-р Люелин.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Тяхната идея бе приета добре от много независими експерти. Според д-р Питър Опъншоу – председател на британското дружество по имунология, едно от решенията е да се пие антибиотик докато бактериалната инфекция бъде понижена до ниво, при което имунната система на пациента сам може да се справи с нея. Той обяснява, че това не важи за редица специфични случаи. „Очевидно е, че навиците при изписване на антибиотици трябва да се променят. Настоящият обем използвани антибиотици е твърде голям“, счита друг специалист – проф. Марк Улхаус от Университета в Единбург.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет