При ухапване от кърлеж често допускаме определени грешки. Ето какво не трябва да правите никога:
Още: На колко години обикновено се появяват първите бръчки на лицето
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
1. Не мажете кърлежа с масло, слюнка или алкохол
Много хора са на мнение, че мазането на кърлежа с масло, слюнка или алкохол блокира способността му да диша и следователно той ще падне сам. Но науката не потвърждава това.
Какво трябва да направим в случая? Не чакайте кърлежът да се задуши и да падне, а се опитайте да го премахнете веднага. Това може да стане с помощта на обикновен конец или специално приспособление, което се продава в аптеката. Същевременно се опитайте да извадите целия кърлеж, без да откъсвате главата му: именно в нея са разположени слюнчестите жлези, които могат да причинят инфекция. Ако откъснете главата на кърлежа, отстранете я с игла. Разбира се, иглата трябва да се дезинфекцира преди това.
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
2. Не мачкайте кърлежа. И не го изхвърляйте!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Какво да правите, след като извадите кърлежа? Поставете го в буркан или бутилка или контейнер, в който можете да го занесете в лабораторията и да го изпратите за анализ. Най-добре е да направите това в същия ден, но ако това не е възможно, можете да го съхранявате в затворен контейнер до 3 дни.
Кърлежът може да бъде носител на огромен брой вирусни заболявания, най-опасните от които са енцефалит и борелиоза. Най-тежките последици от енцифалита включват парализа, загуба на зрение и слух. Ако борелиозата не се лекува, са възможни проблеми със ставите, сърцето, зрението и слуха.
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций