Хвалбата на президента Владимир Путин през август м.г., че Русия е създала първата в света ваксина срещу COVID-19, преди дори да е завършила изпитанията за безопасност, предизвика скептицизъм в световен мащаб. Сега обаче, изглежда, че Москва ще пожъне значителен дипломатически дивидент с най-големия си научен пробив от съветската ера, пише 24 часа.
Още: ISW: Ветераните от Украйна клатят режима на Путин, демобилизация няма да има дори след примирие
Редица държави по света се редят на опашка за доставки на “Спутник V”, след като рецензирани резултати, публикувани в медицинското списание “Lancet”, показаха, че руската ваксина предпазва от смъртоносния вирус толкова добре, колкото и американските и европейските препарати, и много по-ефективно от китайските конкуренти. “Спутник V” обаче все още чака зелена светлина от Европейската агенция по лекарствата, преди да бъде внедрена във всички 27 държави от ЕС.
Засега ваксината е на разположение в Унгария, след като получи 6-месечно разрешение за спешна употреба от премиера Виктор Орбан - яростен критик на ЕС заради бавните доставки на одобрените ваксини. “Спутник V” вече се разпространява и в няколко страни извън Европейския съюз, включително Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Беларус и Армения. Руските власти казват, че препаратът вече е одобрен от 33 държави, сред които са Мексико, Аржентина, Бразилия, Боливия, Алжир, Пакистан, Монголия, Гана и др.
В топ 6 на най-обсъжданите научни публикации за всички времена влезе статията в списание “Lancet” за ефективността на руската ваксина. Проучването показва, че “Спутник V” е 91,6% ефективна срещу симптоматични случаи на COVID-19. Пасивният конфликт между Москва и Брюксел обаче продължава заради предполагаемата мудност на базирания в Амстердам европейски регулатор. Според EMA “Спутник V” е обект на същия процес на вземане на решения като всички други ваксини срещу COVID-19, но проблемът е, че все още не са налични пълните масиви от данни. Първата стъпка е “непрекъснат преглед” на данните и клинични изпитвания. След това трябва да последва официално заявление за едногодишно разрешително за пускане на пазара. Времето, което е необходимо между непрекъснатия преглед и упълномощаването, е между 2 и 4 месеца.
Още: Взрив до руското консулство в Марсилия, Москва подозира тероризъм (ВИДЕО)
Още: Вигенин: В преговорите за мир в Украйна трябва да участва и ЕС, стратегията на Макрон е грешна
Понастоящем в ЕС са разрешени три ваксини - на Pfizer/BioNTech, Moderna и на AstraZeneca. EMA настоява, че “Спутник V” дори още не е започнала фаза на непрекъснат преглед и посочва, че досега не е получавала заявления за продължаване на прегледа или разрешение за пускане на пазара, “въпреки съобщенията за противното”. Разработчиците и поддръжниците на “Спутник V” спорят, че вече е подадено искане за продължаване на прегледа. Руският Фонд за директни инвестиции, участвал в разработката, отхвърли “погрешно насочени” съобщения, че документацията била изпратена на грешната агенция. Тъй като това е първата ваксина, разработена от незападна държава, производствените обекти извън ЕС също трябва да бъдат инспектирани.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МВнР: Не може да има преговори без Украйна и ЕС
Още: В болничната стая: Папата спретна литургия с лекарите и медицинските сестри
“Те не произвеждат в Европа, така че, разбира се, трябва да има процес на инспекция в производствените обекти”, каза преди дни шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя се усъмни защо Москва толкова силно иска да пусне ваксината в ЕС. “Като цяло трябва да кажа, че все още се чудим защо Русия на теория предлага милиони и милиони дози, но не постига достатъчно напредък във ваксинирането на собственото си население”, каза тя.
Само 2,2 млн. руснаци са получили първата доза от двукратната ваксина, или по-малко от 2%. За сравнение в САЩ около 41 млн. души или около 13% от населението, вече са получили първи инжекции. Действителният брой дози, разпределени в Русия, е държавна тайна, каза Дмитрий Кулиш, професор в Института за наука и технологии “Сколково” в Москва.
Според анализатори руската ваксинационна дипломация вече постига целите си. Москва помогна за задълбочаване на разделенията в ЕС, изпращайки пратка до Унгария, преди регулаторите да я одобрят за целия блок. Подбуди вътрешния раздор в Украйна, като подчерта бавните доставки на западни ваксини за страната. В Латинска Америка пък подкопава общественото доверие във ваксините, произведени в САЩ. В дългосрочен план Русия се стреми към чуждестранни производители да разширят производството, като подписва споразумения с компании в Индия, Южна Корея и Китай.
Още: Кацна аварийно в Рим: Италианските ВВС ескортираха американски самолет за Индия (ВИДЕО)
Сериозни нежелани реакции, изискващи хоспитализация, рядко се наблюдават у доброволците, получили дози от руския препарат. Нито един тежък случай не е свързан с ваксинация, подчертава статията в “Lancet”. 94% от нежеланите реакции са леки. В рамките на два дни са възможни втрисане, общо неразположение, главоболие, треска, както и подуване и болезненост на мястото на инжектиране. По-рядко ваксинираните хора изпитват гадене, увеличени лимфни възли и намален апетит. Възможна е и алергична реакция. През първите 3 дни след ваксинацията не се препоръчва да се мокри мястото на инжектиране, да се посещава сауна и да се пие алкохол. В сравнение с другата масово одобрена аденовирусна ваксина - на AstraZeneca, “Спутник V” показва по-добри резултати. Общата ефективност за западната ваксина е 70,4%, а на “Спутник V” - 91,6%. Точно като руската, британско-шведската разработка има 100% ефективност срещу тежки случаи, започвайки от 21- ия ден след първата доза.