Френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро беше попитан за възможността за изпращане на европейски войски в Украйна с мироопазваща цел - тема, която предизвиква отново разгорещени дискусии в страните членки от НАТО, включително в България, и която бе обсъдена на извънредна среща в Елисейския дворец от няколко евролидери. На 18 февруари Баро заяви в предаването Franceinfo, че отговор на въпроса няма как да бъде даден в този момент.
„Твърде рано е да се говори за това. Този въпрос ще възникне, когато му дойде времето, след като бъде постигнат мир, за да може той да бъде гарантиран“, каза френският топ дипломат.
Още: Европейски лидери са в Елисейския дворец: Слухове колко войници от Европа ще идат в Украйна (ВИДЕО)
🔴Ukraine : envoi de troupes européennes ? ➡️ "Il faudra qu’on apporte des garanties pour que l’agression ne se reproduise pas. Quelle sera la forme de ces garanties ? Il est trop tôt pour en parler", dit Jean-Noël Barrot. pic.twitter.com/H77566BsWr
— franceinfo (@franceinfo) February 18, 2025
Нужен е мирен договор, който да гарантира, че Русия няма да нападне пак
През последните часове Обединеното кралство и Швеция обявиха, че са склонни да пратят свои военни като миротворци в Украйна, за да предложат гаранции за сигурност на Киев при сключване на евентуално примирие. За Жан-Ноел Баро е необходимо първо да се установи „траен мир“, преди да възникне въпросът за евентуално изпращане на западни военни там.
„Ако искаме да предотвратим приближаването на фронтовата линия към нас, ще ни е необходим мирен договор, който да гарантира, че Русия няма да нападне отново Украйна. Ще трябва да предоставим гаранции, че агресията няма да се повтори. Каква форма ще имат тези гаранции? Твърде рано е да се говори за това“, допълни той.
Френската крайнодясна партия "Национален сбор" на Марин льо Пен и Жордан Бардела ясно се противопоставя на подобен ход от страна на Париж.
„Това беше предложение на президента на републиката Еманюел Макрон преди няколко месеца. Той изолира Франция на европейската сцена с това предложение, а ако попитате французите, те не са за изпращането на нашите войници на украинския фронт срещу една сила, Русия, която е ядрена“, обяви Бардела, цитиран от BFM TV.
Още: Срещата в Елисейския дворец: Дълги разговори, заучени фрази и нулев резултат
Снимка: Getty Images
Дискусията за миротворците в Украйна: страхове и у нас
Полският премиер Доналд Туск не иска Полша да изпраща военни в мироопазващ контингент в Украйна при сключване на примирие - нещо, което френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Киър Стармър са склонни да направят. Условието на Стармър е обаче да има мироопазващи сили и от САЩ, което Тръмп не желае. Швеция не изключва възможността да изпрати свои военни като миротворци в Украйна.
Междувременно у нас президентът Румен Радев за пореден път се обяви категорично против изпращането на български военни сили в Украйна - той поиска правителството и парламентът да потвърдят, че това няма да се случи. Последваха реакции:
Пеевски подкрепи Радев относно български войници в Украйна