Светофарът е устройство, което има контролен блок, в който е вграден компютър. Когато се използва в работен режим, се изпълнява специфична програма. Една схема на работа в този режим не е достатъчна, защото условията винаги са различни. Поради това обикновено се използват три програмни режима.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Контрол на светофара
Има полугъвкав режим на управление, предназначен за второкласни пътища. Има прелези, оборудвани със сензори и бутони за пешеходците. Червената лампичка за водачи светва известно време след натискане. Включва се при приближаване на автомобили.
Възможността за управление на светофарите и регулиране на включването на сензори направи възможно намаляването на нивото на задръстванията. Също така при извършване на пътни работи ситуацията с организацията на движението е опростена, благодарение на светофарите.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Уникален светофар изуми софиянци (ВИДЕО)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Кой управлява светофарите?
Специалните пътни служби поемат отговорността за управлението на светофарите. Техни служители определят режима на работа, осигурява се нормална синхронизация, за да се елиминира рискът от аварии и задръствания. За да направите това, е необходимо постоянно да изучавате и анализирате скоростта и интензивността на потока, наличието на задръствания. Програмата на светофара се приема от КАТ, където се утвърждава. А текущата позиция се контролира от ситуационната служба.
Светофарите са свързани в единен център, където тече информация за тяхното техническо състояние и работа. С появата на светофари с обратно броене ситуацията е значително опростена за шофьорите и пешеходците. Това се следи от персонала. Тяхната задача включва и програмиране на светофари. Режимите на работа се активират в зависимост от конкретните пътни условия, така че специалистите носят голяма отговорност. Процентът на произшествията и потокът по пътищата зависят от компетентното програмиране.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Устройство за светофарите
Светофарът е устройство, което дава различни сигнали на шофьорите, за да контролира потока от автомобили. Корпусът му е изработен от пластмаса или алуминий, там е поставен източник на светлина. Осветителното устройство може да бъдат обикновени лампи с нажежаема жичка, които са били използвани в стари светофари. Сега често се използват светодиоди. Светофарът може да има само 3 цвята, които са ясно регламентирани - зелено, жълто и червено. Към тях могат да се прилагат стрелки, показващи възможността за движение в определена посока.
Има 3 вида светофари в зависимост от начина на управление:
- с фиксирано време: задава се продължителността на времето, която остава непроменена;
- система, която се активира от автомобила: в устройството са монтирани специални сензори;
- системи с компютърно управление: позволяват ви да управлявате и контролирате процеса.
Сензорите в съответните светофари са разделени на два вида:
- горните сензори са инсталирани на магистралата, те са насочени към стоп линиите;
- сензорите на автомобила отчитат приближаването на автомобил, след което последователността от сигнали се променя.
Всеки светофар работи по определен режим, одобрен от пътната инспекция. Програмният приоритет се дава на светофарите на по-натоварените пътища. Един цикъл на светофар обикновено трае от 80 до 160 секунди.