Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна

23 февруари 2025, 14:34 часа

Какво свързва Дора Габе и Елисавета Багряна?

Дора Габе и Елисавета Багряна са красиви, образовани, талантливи поетеси, оставили дълбока следа в българската поезия и култура. Едно мъжко име присъства в личния живот на двете, който е не по-малко интересен и драматичен от творчеството им.

Още: Стихотворение на деня, 4 февруари, от Дора Габе

Кой е щастливецът, спечелил любовта на двете красиви и талантливи поетеси?

Боян Пенев

Кой е Боян Пенев?

Още: Стихотворение на деня, 30 януари, от Дора Габе

Боян Пенев е сред най-значимите фигури в българската литература от първите десетилетия на 20-ти век. Той е уважаван литературен критик, преводач, философ, естет и… ценител на женската красота.
Роден е в Шумен през 1882 г. Завършва “Славянска филология” в Софийския университет. Работи за кратко като учител в София, след което се отдава на научно-изследователска дейност - достига титлата редовен професор в Софийския университет в Катедрата по българска и славянски литератури. Освен с литература Боян Пенев се занимава с рисуване, свири на различни музикални инструменти. Може би най-добре го описва Владимир Василев, редактор на списание “Златорог”:
“Боян Пенев можеше да бъде поет – затова никоя лъжа в поезията не можеше да остане скрита за него. Можеше да бъде художник – достатъчно е тънкото му наблюдение и нерв на художник. Той можеше да бъде музикант – и написа великолепната си книга за Бетовен. Но и поетът, и художникът, и музикантът се чувстваха във всичко като в огромен и дълбок фон. Такива хора могат нищо да не „напишат“ – достатъчно е само тяхното присъствие. То вече е една мярка за времето.“

Как Дора Габе и Елисавета Багряна свързват живота си с този на Боян Пенев?

Дора Габе

Още: Вадят реликви, свързани с любовния триъгълник Дора Габе, Елисавета Багряна и Боян Пенев

Изидора, както е истинското име на поетесата, произхожда от семейството на руски евреи. Баща й напуска Русия през 1884 г., търсейки убежище в България. Дора Габе завършва гимназия във Варна, учи естествени науки в Софийския университет и френска филология в Женева и Гренобъл. Йордан Йовков е приятел на брат й и се влюбва силно в нея, но вродената му стеснителност му пречи да признае чувствата си.

Пейо Яворов също има силни чувства към нея, които вече са споделени. Самата Дора Габе твърди, че стихотворението на Яворов “Две хубави очи” е посветено именно на нея. Яворов е съкрушен, когато Дора заминава да учи в чужбина. Кореспонденцията им продължава, но постепенно разстоянието охлажда и чувствата им.

При едно от идванията в родината, Дора Габе си урежда среща с Яворов в ресторант на улица “Алабин”. Тук съдбата се намесва и вместо Яворов, в ресторанта влиза висок младеж с брада, който й казва: “Аз се казвам Боян Пенев. Много исках да се запозная с Вас, молих Яворов, но той не иска да ни запознае”. Сяда до нея на масата и поставя край на романа й със смуглия поет.

Бащата на Дора харесва Боян и се готви за сватба. Дора е еврейка, но приема източноправославната вяра преди брака и през 1908 г. двамата се женят. Скоро след това Дора забременява, но амбициозният млад учен смята, че е рано да имат дете и принуждава жена си да направи аборт. За елита в София е странно какво харесва в Боян Пенев една от най-красивите жени в България. Ето какво казва легендарният банкер Атанас Буров “Дора Габе бе хубава жена, гореща, сластна и приятна. Боян Пенев - грозен, осакатен, страшен като Пенчо Славейков… Кривоуст… Аз, ако бях жена, никога не бих се доближил до него. А Дора го взе за мъж. Просто необясними неща!”

Още: Поетичната история на любовния триъгълник Дора Габе, Елисавета Багряна и Боян Пенев

Боян Пенев вече преподава в Софийския университет, където не успява да устои на чара на младите студентки. Дора приема мълчаливо многобройните изневери на съпруга си, но през 1917 г. нещата ескалират, когато Боян Пенев се среща с дъщерята на проф. Милетич - Олга - която забременява от него. Дора Габе изпада в тежка депресия. Следват съвместни пътувания и раздели, които целят заздравяване на отношенията между съпрузите, но без успех. Двамата окончателно се разделят без официален развод.

Елисавета Багряна

Елисавета Белчева е родена през 1893 г. в София в семейството на занаятчия и търговец на гайтани. Завършва гимназия в София, работи като учителка и следва славянска филология в Софийския университет. Йордан Йовков е първият, който открива нейния талант и я подтиква към писане. Именно той отпечатва за първи път две нейни стихотворения. През 1919 г. Елисавета се омъжва за капитан Иван Шапкарев, от когото се ражда синът им Любомир. Страстта на Елисавета към поезията не се приема добре от новото й семейство, особено от властната свекърва, затова тя крие тетрадките със стихове. 

През 1924 г. Елисавета Багряна се запознава с литературния критик проф. Боян Пенев. Той се занимава с въпросите на стихосложението и води семинар по този проблем. Под негово влияние младата поетеса започва да пише в свободен стих. 

Между тях се заражда бурна любов. По това време и двамата са семейни. Тя е омъжена за капитан Шапкарев, а Боян Пенев - за Дора Габе.
Багряна напуска съпруга си на 16 април 1925 г - денят на атентата в църквата “Света неделя”. Иван Шапкарев й помага в преместването и закъснява за опелото на ген. Константин Георгиев, което спасява живота му. След раздялата, грижите по сина им Любомир остават при бащата и неговите родители. На момчето казват, че майка му е заминала да учи и работи в Париж. Едва на 16 години момчето разбира коя е неговата майка, и то от вестниците. 

Влюбените Елисавета Багряна и Боян Пенев заминават за Франция и обикалят страната. След завръщането им в България, проф. Пенев е решен да получи развод от Дора Габе и да узакони връзката си с Багряна. Само месец  преди бракоразводното дело, насрочено за 15 юли 1927 г., Боян Пенев умира от усложнения след операция от апендицит.
“Преди да чуя сватбени, надгробни чух слова” пише по-късно Елисавета Багряна.

Въпреки че делят един мъж, двете поетеси си остават приятелки. След смъртта на Боян Пенев, и двете предприемат дълги пътувания из Европа. Преживяват до дълбота старост. Дора Габе си отива от този свят на 95 години през 1983 г., а Елисавета Багряна през 1991 г. на 97 години.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес