Пампорово е един от водещите планински курорти в България. Разположен е в Родопите, в подножието на връх Снежанка, на 1650 м надморска височина. Почти всички писти започват от връх Снежанка, а надморската им височина варира от 1930 до 1444 м. Курортът разполага с 37 км писти, най-дългата от които е 5,1 км, а максималната денивелация е 476 м.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Пампорово е популярен и през лятото. В района имо много екопътеки, подходящи за пешеходни турове. Могат да се видят природни забележителности, сред които Триградското ждрело, Дяволската и Ягодинската пещери и мн.др.
Историята на курорта
Началото на съвременния курорт се поставя през 1933 г., когато тук се построява първият пансион. Историята на Пампорово неизменно е свързана с името на предприемчивия родопчанин от Чепеларе Никола Чичовски.
Още през 1925 г. банкерът Никола Чичовски е председател на управителния съвет на горовладетелската кооперация “Пампорово”. На едно от събранията споделя, че хората могат да печелят не само от дървен материал, но и от чистия въздух и красивата природа на района. Предлага да се построят сгради, които да привличат хора от различни градове за почивка. Никой не приема думите му сериозно.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Знаете ли какво е старото име на Благоевград?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Първият “хотел”
На 19 юни 1933 г. е направен водосвет и курбан, с което се поставя началото на изграждането на първата вила-пансион. Вилата е готова само за 50 дни и още на 9 август същата година посреща първите гости.
Автор на проекта е арх. Петър Кантарджиев, зет на Чичовски. Вилата разполага с 27 стаи, всяка от които е с тераса, течаща вода. Бани и тоалетни има на всеки етаж.
Вложените средства възлизат на 430 000 лв и са лични на Никола Чичовски. До 15 септември 1933 г. през вилата минават 280 гости, които заплащат цена от 100 до 150 лв на ден. В цената влизат нощувка, закуска, обяд, вечеря, следобедна закуска.
Местните хора виждат успеха на пансиона и започват също да строят вили. Чепеларци учредяват туристическо дружество за пропагандиране на курорта и построяват хижа “Студенец”.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Откъде идва името Пампорово?
Името Пампорово произлиза от прякора на собственика на земята, върху която се строи курортът. Местността се нарича Букова планина и се стопанисва от жители на Смолян, Райково и други селища, сред които най-крупният собственик е Райчо Белев. Той изкупува земята в планината наоколо от другите собственици и се сдобива с около 2500 дка гори, ливади и пасища в подножието на връх Караманджа (днес Снежанка). В имота му пасе добитък, има мандри, занимава се с търговия. Снабдява турската армия с платове и други вещи. От Ксанти пренася през Родопите стоки до Пловдив и обратно. Толкова е бърз с доставките, че турците му казват “Райо ефенди, ти вървиш като пампор (влак, железница). Така Райчо Белев получава прякора Пампора, а после и имотът в планината става известен като Пампорово.
Знаете ли какво е старото име на Стара Загора?
Знаете ли как е старото име на Пампорово?
Известни са други две имена на курорта - Божударица и Васил Коларов.
Все още е съхранена първата рекламна брошура на вилата на Никола Чичовски. В нея курортът се споменава под името Божидарица.
“Курортът Божидарица отстои на 10 км южно от Чепеларе, на 1500 м над морското равнище при очарователни природни хубости и е добър обект за излети и разходки”.
Името е предложено от легендарния български писател Елин Пелин, който възкликва: “Мястото е Божи дар! Името му трябва да е Божидарица”.
Идеята му не се възприема масово.
Летовище “Васил Коларов”
След 9 септември 1944 г. всички пансиони стават държавни, а през 50-те години курортът става летовище “Васил Коларов”. През 1961 г. се строи първият модерен хотел “Снежанка”. През 1967 г. се създава Балкантурист със седалище във “Васил Коларов” и започва нов етап в развитието на курорта. Строят се нови и съвременни хотели - Орфей, Мургавец, Панорама…Телевизионната кула Снежанка се отваря за посетители. Създава се първото ски-училище, появяват се магазини, Кореком.
След 1989 г. е възстановено старото име на курорта Пампорово.