Брънчът смело навлиза у нас през последните години, като популярността му значително нараства за радост на онези, които обичат да си поспиват и не желаят да стават в тъмни зори само защото е време за закуска. Именно брънчът им позволява да се насладят на времето между завивките, без да се отказват от закуската.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Казаното със сигурност увеличава любопитството ви да чуете какво е брънч, тъй като способностите му, споделени до тук, звучат почти като магия. Англоговорящите и владеещите английски език по-лесно биха стигнали до отговора какво е „брънч“, защото думата е смесица от две английски И не, това не е модерна дума, нито модерна тенденция, първият брънч ни връща към далечната 1895 година – рождената му, в която е създаден от Гай Берингер.
СУПЕР ЗАКУСКА В НЕДЕЛЯ: Ето как да си приготвите вкусни гофрети!
Как Гай Берингер създава брънча?
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Берингер обичал алкохола и често прекалявал с него. Така той пропускал закуската си, защото махмурлукът не му позволявал да се събуди за нея. И естествено съжалявал за това. Единствено страдалият някога от махмурлук знае колко неприятно е това състояние, при което хем жадуваш за мекото легло, хем си гладен, но не можеш да се събудиш, за да се насладиш на вкусната храна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Берингер намерил решение на проблема си, като започнал да се наслаждава на закуска тогава, когато тежкият махмурлук му позволявал да стане – независимо от часа – от 11 до 16 следобед той закусвал. Така страстта към чашката била в основата на появата на брънча. Брънчът помагал на Берингер да се справи и със самия махмурлук, облекчавайки главоболието му и подготвяйки стомаха му за основните ястия за деня.
Безумно вкусни, но ДИЕТИЧНИ солети с маслини
Какво е брънч?
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Разбрахте ли какво е брънч? Закуската, която не консумираме рано сутрин, а във времето от преди обяд до късен следобед наричаме брънч. Самото име също подсказва какво е брънч. Произходът му е свързан с думите breakfast (закуска от английски език) и lunch (обяд), съчетаването на които не е магия, а тенденция, завладяла света, която навлиза и у нас. Това е разточителен, вкусен закуско-обяд, който може да консумирате по всяко време, след като се събудите, дори да не е сутринта и отдава да е минал часа, в който обикновено се сервира и обядът.
Брънчът обикновено включва меню, което по-характерно за закуска – сутрешна или следобедна, а не за обяд или вечеря – фрешове, чай, мляко и кафе, идеални за тежък махмурлук, пресни плодове за възстановяване на силите и свежестта с помощта на витамините и минералите в тях, и нещо за душата – кекс, палачинки, баница или друга наслада за сетивата, която е засищаща и вкусна.
Яйцата, приготвени по разнообразни начини, бургерите, пастата също са част от менюто за този разточителен и приятен закуско-обяд, по време на който единственото правило е да не бързате, да се насладите изцяло на момента и да го споделите с любими хора, за да е още по-приятен, защото в основата на брънча е залегнало именно правилото да няма правила, да живеете със свой собствен ритъм и че животът е, за да му се наслаждавате – вие, както желаете, а не както някой, някога, някъде и определил кога да ставате и закусвате.
Със сигурност ви се е случвало да се насладите на брънч, без да знаете как точно се нарича това малко удоволствие от живота. Днес то се предлага и в заведения и хотели, така че нямате оправдание да не го опитате и да откриете защо Берингер – създателят му – го е обожавал.