245 белоглави лешояда живеят по долината на река Арда. Това е най-големият брой лешояди, които са установени да нощуват в Източните Родопи от 2005 година насам.
Популацията продължава да бележи ръст.
Популацията на белоглавите лешояди в Източни Родопи запазва положителния си ръст и през тази година.
Установени са още няколко традиционни гнезда и този брой може да нарасне през следващите месеци. Броят на установените двойки, които са пристъпили към мътене са 75, a останалата част от двойките строят своите гнезда.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Белоглавият лешояд се завърна като гнездящ вид в Природен парк „Сините камъни“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
През следващите месеци предстои да се изясни точният брой на размножаващите се двойки. Белоглавите лешояди не познават териториалните граници и използват целия район на Източни Родопи за търсене на храна, което ги прави част от една популация.
Белоглавият лешояд е бил широко разпространен в миналото в България. В средата на ХХ век драстично намалява техния брой и в началото на 70-те години на ХХ век се е смятал за изчезнал.
Рядък вид птица бе дарен на България
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
През 1986 г. е била открита колония белоглави лешояди край Маджарово. Броят им бил около 20 птици и 3 гнездящи двойки. От тогава са започнали и първите преки дейности по опазването им в България. Така в резултат на дългогодишните усилия на експерти и доброволци видът постепенно възстановява популацията. Днес долината на река Арда приютява една от най-големите естествени колонии на белоглави лешояди на Балканите.
Сега се проследяват с помощта на GPS предаватели. Установя се чрез тях къде гнездят и мътят. Любопитното е, че за първи път се наблюдава сформирана двойка от два белоглави лешояда, маркирани с 4V и 3G.