Новите галерии за ислямско изкуство в Лувъра са под златистожълт вълнообразен покрив, съобщи Франс прес.
След уникалната стъклена пирамида в двора на Лувъра това е поредното архитектурно предизвикателство, което създаде немалко трудности на авторите на проекта Марио Белини и Руди Ричоти. Строителните работи на галериите за ислямско изкуство вече почти са приключили.
Всичко ще бъде готово през май, но предстоящите президентски избори могат да станат причина новите галерии да бъдат открити след лятото.
Проектът Лувърът да включва галерии за ислямско изкуство бе лансиран през 2002 г. от бившия президент Жак Ширак, който желаеше да насърчи "универсалната мисия" на най-посещавания музей в света.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Президентът Никола Саркози постави първия камък на новите галерии през юли 2008 г. Колекцията за ислямско изкуство на Лувъра включва 15 000 творби и десетилетия наред бе съхранявана в складове, преди част от нея да бъде изложена в сутерена на музея.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
От 2008 г. тази секция в Лувъра е затворена и творбите бяха грижливо инвентаризирани. Колекцията бе дообогатена с 3400 творби от съседния Музей за декоративно изкуство и ще обхваща 4600 кв.м музейна площ в Лувъра.
"Искахме да построим нещо като лек навес, който сякаш се поддържа от вятъра - своеобразен елегантен и поетичен воал, който филтрира светлината и същевременно позволява да се видят историческите фасади на музея", заяви италианският архитект Белини.
Той призна, че изграждането на покрива било съпроводено с много трудности. Той е съставен от около 2350 триъгълника, които могат да се отворят, за да се осигури поддръжката им. Изследвахме стотици проби от материали, отбеляза Белини. Навесът не е долепен до фасадите, които датират от 17 и 19 век, и е поддържан от 8 тесни пилона.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза