Мисълта да се отпуснете в приятна гореща вана вечер е била мотиватор на много хора по цял свят. Всъщност, релаксиращият ефект от къпането е доказан по време на експеримент преди много години - водата намалява стреса и умората. Но можеше ли ефектът да е още по-впечатляващ, ако ваните бяха достатъчно големи, за да изпънем краката си? Ето защо всички сме лишени от възможността да се отпуснем напълно във ваната.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
1. Проследяване на произхода
Първите вани датират от древни времена: гражданите на Древен Рим са взели назаем този обичай за къпане от Гърция. Ваната във формата, която е по-позната за нас, се появява в средата на 18 век в Холандия и се разпространява активно след появата ѝ в Англия през 1828 година. Това корито се е правило предимно от чугун или порцеланов емайл - все скъпи материали, особено за онова време.
2. Безопасността на първо място
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Макар че е малко вероятно да заспите и да се плъзнете под водата във вана, определено съществува опасност от припадък и удавяне. Когато се къпете, горещата вода се превръща в тежест за сърцето, което може да доведе до полуинфарктни състояния. В този случай е по-добре, че не можете да се потопите целите под вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
3. Ефективно използване на пространството
Размерите на ваните варират в целия свят, но стандартните вани са с дължина 152 см, широчина 81 см и 46 см дълбочина. Това е достатъчно само за един средностатистически възрастен около 170см да седне изправен и да потопи краката си.