Абдикацията става все по-честа в модерната епоха, пише агенция AFP, цитирана от БГНЕС.
Когато 85-годишният японски император Акихито се оттегли на 30 април тази година, това ще бъде поредната от серия исторически абдикации, включващи папата и няколко монарси.
С подобряването на медицинските услуги и техника и увеличаването на продължителността на живота, понятието „оставане на служба за цял живот“ постепенно ерозира и абдикациите стават все по-приемливи и чести.
Ето някои по-известни примера.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Папата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
На 11 февруари 2013 г. папа Бенедикт XVI изумява света с изявлението си, че се оттегля поради болест. Така става вторият глава на Римокатолическата църква, който абдикира по медицински причини през последните 700 години. В реч на латински във Ватикана, 85-годишният Бенедикт, роден в Германия, каза на кардиналите, че "поради напреднала възраст" силата му "вече не е подходяща за адекватно упражнение" на поста.
Бенедикт, страдащ от артрит и инсулт, докато е бил кардинал, накрая се оттегли на 28 февруари, което предизвика изблик на емоция от 1,2 милиарда римокатолици в света.
Единственият предишен папа, който се оттегли, защото смяташе, че не може да продължи, беше Селестин V, обикновен отшелник, избран срещу неговата воля през 1294 година.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Кралят на белгийците
През юли 2013 г. белгийският крал Алберт II обяви на своята разделена страна, че ще се оттегли, като каза, че е прекалено болен и крехък, за да продължи да изпълнява задълженията си. "Аз съм на възраст, която никога не е достигана от предшествениците ми. Моята възраст и здравето ми не ми позволяват да изпълнявам задълженията си, както бих искал", каза тогава 79-годишен монарх, след 20 години на трона на малката европейска държава.
Това беше първата доброволна абдикация в историята на Белгия, която получи независимост от Холандия през 1831 година.
"Трикс": кралица на холандците
Холандската кралица Беатрикс също се оттегли в тежката 2013 година, но енергичният и популярен монарх не абдикира заради влошено здраве, а по-скоро защото искаше да предаде короната на сина си Вилхелм Александър. 74-годишната Беатрикс заяви в обръщение към нацията: "Аз не се отказвам, защото държавната служба е твърде тежка за мен, а заради убеждението, че отговорността за нашата страна трябва да бъде в ръцете на ново поколение".
Хиляди холандци, носещи оранжеви костюми, перуки и слънчеви очила, наводниха улиците на Амстердам, за да отпразнуват предаването на властта на първия си крал за повече от 120 години.
Царуването на Карлос в Испания
През юни 2014 г. испанският крал Хуан Карлос се оттегли в полза на сина си, като завърши 39-годишното си царуване, което спечели похвала за насочването на страната към демокрация след смъртта на диктатора генерал Франко през 1975 г. Карлос е ходил с бастун след няколко операции на бедрото, но подобно на кралица Беатрикс оправдал абдикацията си с думите, че "по-младото поколение заслужава да влезе на първа линия".
Редки арабски абдикации в Катар
Също през 2013 г., емирът на богатия на газ Катар, шейх Хамад бин Халифа ал-Тани, абдикира след 18 години на трона - рядкост в арабския свят.
Емирът, тогава 61-годишен, страдал от проблеми с бъбреците, но служители настояваха, че неговата мотивация за оттегляне не е свързана със здравето, а по-скоро е проява на решимост да изведе на преден план по-младото ръководство. Неговият син Шейх Тамим, тогава 33-годишен, пое властта.