Зимното слънце е не по-малко опасно от лятното, напомня БГНЕС, позовавайки се на информация в „Таймс ъф Индия“. През зимата тялото ни е покрито с дрехи, но очите остават открити и подложени на слънчево влияние, а слънцето може да предизвика конюктивити и дори увреждания на роговицата. Може да се стигне и до по-сериозни заболявания.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Слънцето може да предизвика изгаряне на очите и дори по-дълбоки увреждания на роговицата и конюктивити. И понеже очите не са защитени, може да се появи макулярна дегенерация, катаракти, фотокератит.
При това опасни са не само преките слънчеви лъчи, но и излъчването, отразено от снега и леда. Дори има такова понятие като „снежна слепота“, когато снегът не трябва да се поглежда без очила. Това състояние може да предизвика времена слепота за 24-48 часа.
Сред отклоненията, свързани с ултравиолетовото излъчване, са също пингвекулата и птеригиумът. Те са свързани с образуването на доброкачествени, но болезнени израстъци и отлагания в роговицата, както и на конюктивит. А при продължително въздействие на ултравиолетовите лъчи може да се развие и рак. Затова лекарите настояват през зимата да се носят слънчеви очила.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?