Според ново проучване рибите в океаните не се срещат на дълбочина под 8200 метра. До скоро обаче причината за този факт бе неизвестна, но явно учените са открили отговора.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Всички риби си имат предел на издръжливост на организма им. Акулите например не могат да се срещнат под 4000 метра дълбочина. Явно 8000 метра е пределната дълбочина за която и да е риба. Обяснението обаче е доста интересно.
Екип от биолози е установил, че границите на издръжливост на дълбочина при рибите се определя от въздействието на триметиламин N-оксидът (TMAO) – вещество в клетките на рибите, което предпазва протеините при високо налягане.
Поради факта, че рибите се нуждаят от все по-големи количества TMAO при отиване по-надълбоко, се увеличава и количеството солена вода, по време на процеса на осмоза (спонтанно преминаване на водни молекули през пропусклива преграда от страната с по-ниската им концентрация към страната с по-високата им концентрация).
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
На по-големи дълбочини се увеличава количеството на TMAO, което води до преобръщане на процеса на осмоза. Това от своя страна води до подуване на мозъчните клетки и нарушаване на процесите им.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
За тестване на тези твърдения учените са изследвали нивата на TMAO при риби, които са били достигнали дълбочина от 7000 метра при опит в Нова Зеландия. Техните твърдения са се оказали верни. Развивайки теорията си още малко те са открили, че осмозата се нарушава по естествен път именно при дълбочина под 8200 метра.