Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо японските ученички е трябвало да носят само бяло бельо?

31 май 2024, 09:22 часа

Японските училища имат репутацията на особено придирчиви към външния вид на учениците. Само преди няколко години гимназиите в Токио отмениха редица задължителни изисквания към учениците, които нарушаваха личния им живот. Сега тийнейджърите най-накрая могат свободно да избират цвета на бельото си!

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Дълго време японските ученици бяха принудени да се подчиняват на строги ограничения, които им диктуваха как трябва да изглеждат, и в никакъв случай не ставаше въпрос само за задължителната униформа. Сред най-двусмислените и противоречиви изисквания на дрескода бяха такива като боядисването на косата в черно, дори ако сте родени с кафява коса, и носенето на бельо в определен цвят.

Правилото, изискващо от японските ученички да носят само бяло бельо, предизвикаше особена загриженост сред децата и техните родители. Училищата често организираха проверки, които според учениците се провеждаха внезапно и по доста груб начин: учителите влизаха в съблекалните, където момичетата се преобличаха, без предупреждение или просто искаха от ученичката да покаже бельото си, ако подозираха, че е нарушен дрескодът.

Кой е най-големият остров на Япония

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Мнозина смятат това поведение на училищната администрация за възмутително и нарушаващо личния живот. В допълнение към унизителния характер на тези проверки, самата формулировка на правилото също будеше недоумение: "Винаги носете (бяло) бельо за хигиена. Не носете цветно бельо или бельо с щампи".

По същество се регламентираше не видимостта на бельото, а изборът на цвят. Училищата на практика даваха правото да се гледа бельото на ученичките, както и да ги принуждават да съобщават на учителите, съучениците и училищния персонал какъв цвят сутиени и бикини носят в учебните дни, което, по съвест, не би трябвало да интересува администрацията на образователната институция.

Но защо изобщо съществуваше такова изискване?

Това правило беше мотивирано преди всичко от факта, че детското бельо трябва да отговаря на характеристиките "обикновено" и "целомъдрено". Белият цвят, който в Япония традиционно се свързва с чистотата, е бил идеално съчетание с тези критерии.

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Броят на празните жилища в Япония достигна рекордни стойности

Освен това цветното бельо, а именно сутиените, можело да се покаже през блузите на ученичките и по този начин да отвлече вниманието и дори да възбуди околните. Смятало се е, че бялото бельо е най-малко видимо под ученическите униформи на тийнейджърите.

Училищното ръководство не може да бъде убедено, че тази преценка не отговаря на действителността, както и проучванията, проведени от производителите на бельо по онова време, които доказват, че цветовете, по-светли от цвета на кожата, са дори по-видими от някои други цветове.

Подобни правила и инспекции се считали от обществеността за преминаване на границите на допустимото и нарушаване на правата на учениците. Това, за щастие, привлече вниманието на властите и ги принуди да предприемат действия за премахване на дивите и отдавна остарели училищни ограничения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес