Опитите за фалшифициране на банкнотите се появяват заедно с първите банкноти. Първата българска банкнота е с номинал 20 лв. и съдържа информация, че за подправяне виновните се наказват според закона – надпис, който красноречиво сочи, че още в онези далечни години от зората на печатането на банкноти, опитите за фалшифицирането им са били факт.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
За последното тримесечие на отминалата година по данни на БНБ са открити 51 фалшиви банкноти с номинал от 50 лв. и малко повече с номинал от 20 лв. Четвъртото тримесечие обаче променя тази тенденция и броят на фалшиви банкноти от 50 лв. рязко нараства, надвишавайки броя на банкнотите от 20.
Така банкнотата от 50 лв. заема челното място на най-фалшифицираната банкнота у нас, детронирайки двадесетолевката, водела класацията от десетилетие. Наблюдава се и друга интересна тенденция, която също не е била регистрирана от 2014 година – двоен скок на регистрираните неистински банкноти през четвъртото тримесечие – 318 броя срещу 134 броя през третото тримесечие. Данните са от БНБ, които сочат и че подобен скок не е наблюдаван от десетилетие.
Броят на фалшивите столевки за същия период е едва 4, а на фалшивите банкноти с номинал 10 лв. – 14. Вероятно хората внимателно проверяват столевките, което прави опитите за фалшификация неуспешни, а по отношение на десетолевките излиза скъпо да се фалшифицират и разходите за печат на подобни банкноти не оправдават приходите от измамата.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Защо именно банкнотата от 50 лв. се фалшифицира най-често?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Защо има толкова много фалшиви банкноти от 50 лв.? Вероятно, защото номиналът е достатъчен, за да оправдае разходите и риска от фалшификация, но не прекалено голям, за да направи хората бдителни и да ги накара внимателно да проверят водни знаци и други отличителни елементи, получавайки банкнотата. Тези два фактора в съвкупност обясняват защо има толкова много фалшиви банкноти от 50 лв.
И все пак се наблюдава значителен спад с всяка година на броя на фалшивите банкноти в обръщение, като изключим големия ръст от края на миналата 2021 година. Вероятно спадът на фалшиви банкноти се дължи на съвкупност от фактори – наблюдателност и образованост на гражданите по отношение на това как да различат фалшиви от истински банкноти, навлизане в употреба на техника, помагаща на работещите с банкноти да различат фалшивите и да реагират своевременно, поскъпване на печат и хартия, което прави подправянето все по-малко рентабилно, подобряване на отличителните знаци и въвеждането на такива, които затрудняват измамниците и правят фалшифицирането все по-трудно и т.н.
Как изпратихме 2021 година по отношение на фалшивите банкноти?
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
През четвъртото тримесечие на 2021 година в Националния център за анализ на БНБ са регистрирани цели 175 броя фалшиви банкноти от 50 лева – внушително нарастване, следвани от 92 фалшиви банкноти с номинал от 20 лева – двадесетолевката най-накрая отстъпва първото място, по 25 броя банкноти с номинал от 10 и 5 лева и само 1 фалшива банкнота с номинал от 100 лв.