Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо е вредно да пием само минерална вода

11 януари 2022, 14:20 часа

Специалистите у нас, а и не само, редовно алармират, че не е добре да се прекалява с минералната вода. Водата се дели на три вида: изворна, трапезна и натурална минерална.  Последната се добива от подземни източници, които се контролират от държавните органи. Обикновено те са с повишена минерализация и много други елементи. Изворните също се добиват по този начин, но при тях нивата на всички елементи са по-ниски. Те се бутилират почти без никаква предварителна обработка. Трапезните води са от подземен или надземен източник и търпят обработка, преди да бъдат бутилирани.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Как да направим своя избор за вода?

Минералните води имат профилактично и лечебно действие Много от тях съдържат микроелементи, които все още не са известни как действат на организма. Ако предпочетете минералната вода, трябва да знаете, че тя съдържа високи нива на флуорид. Количеството е 1 мг/литър. За организма не е добре да има недостиг на веществото, но и не трябва да се прекалява с него. Може да познаете, че сте прекалили с водата от този вид, ако по зъбите ви започнат да се появяват жълти петна.

Ако прекалите с консумацията на минерална вода, можете да стигнете и до алкализиране на организма, което от своя страна натоварва бъбреците. Това е едно причините педиатрите да не я препоръчват за бебета. Съдържа и натрий, който натоварва и отделителната система, която не е развита в този период.

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Най-препоръчителни са слабо минерализираните води за ежедневна консумация. Те и преобладават основно на пазара. Хубаво е да редувате минералната вода с изворна или трапезна. Трябва и да обърнете внимание и от кой район се добива водата. Хубаво е това да бъде от екологично чистите места на страната ни. На много от тях са кръстени и самите води, които се продават.

Когото времето е по-топло не оставяйте бутилките на пряка слънчева светлина. Прекомерното загряване на пластмаса води до разграждане на вредни вещества във водата и по този начин те попадат и в организма ни. Това може да доведе до натравяне и здравословни проблеми в дългосрочен план.

Добрата новина е, че в България водата е с ниска минерализация. Тези, които са във висока се предписват само за лечебна цел и не се продават масово. Все пак, редуването е препоръчително, защото всяка вода си има своята специфика и доставя на организма различни и полезни вещества. Хубаво е и самата вода да се съхранява в стъклени бутилки по възможност. Те могат спокойно да се оставят на слънце и няма да имат отражение върху водата, както се случва с пластмасовите бутилки

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес