За пациентите с диабет диетата е от първостепенно значение за контролираме на заболяването им. Но има един плод, който не трябва да присъства в нея.
Сочното и сладко манго неслучайно се нарича "великолепния" или "кралския" плод. То е изключително полезно заради богатия си състав от витамини и минерали.
Учените са установили, че в 15 мл от пулпата на незрелия плод се съдържа толкова аскорбинова киселина, колкото в 30 мл сок от лайм.
Същевременно наличието на ябълчена, янтарна, лимонена и оксалова органична киселина придава на неузрелия плод характерния кисел вкус. Но след като узрее, мангото е сладко и има приятен вкус. То съдържа много захари, витамини (A, B, C, E, K, PP) и малко киселини.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
При какви здравословни проблеми е полезно мангото?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Според диетолога Евгения Лапшина благодарение на богатия си химичен състав, плодът е в състояние да излекува много заболявания и да направи живота на човек по-пълноценен.
Мангото укрепва имунната система. За това заслугата е на високото съдържание на аскорбинова киселина, цинк, бета-каротин, който в организма се превръщат във витамин А.
Този плод подобрява паметта, настроението и съня. Пулпата от него е богата на витамини от група В, които поддържат системата от невротрансмитерите в активно състояние.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Мангото допринася за предотвратяване на заболявания на сърдечно-съдовата система. И всичко това се дължи на високото съдържание на магнезий и калий в него. Освен това този плод съдържа пектин и разтворими фибри, които намаляват количеството на усвоения холестерол. Като цяло комплексът от тези вещества помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания.
Фибрите в мангото са изключително полезни и за нормализиране на храносмилателната дейност. Благодарение на тях червата се пречистват от токсини.
Кога мангото е вредно?
Въпреки изобилието от полезни свойства, мангото не се препоръчва за хора, които имат проблеми с бъбреците, черния дроб и са диагностицирани с диабет.
Гликемичният индекс на зрялото манго е 40-60 единици. То не трябва да се консумира (поне не в големи количества) от хора с диабет, съветва диетологът.
Важно: Тази статия е с информативен характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар или със специалист по здравословно хранене, както и да отмени назначеното от него лечение и препоръки!