Безкрайни празници, тежки и пищни трапези, пълни чаши – декември и януари са предизвикателство за стомаха ни, а често и за здравето, тъй като преяждането и препиването са в основата на редица заболявания, тежест и болка в стомаха, махмурлук, понижено самочувствие. Сядайки на масата обаче, последният въпрос, който си задаваме, е за колко секунди храната преминава през хранопровода. Ако ви е любопитно да научите повече за храненето като процес, докато празнични ястия се готвят във фурната ви, сте на правилното място.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
За колко секунди храната преминава през хранопровода?
Храната, която толкова старателно готвите с часове, менюто, което обмисляте и за което пазарувате с дни, всъщност прекарва в устата ви секунди, за да я сдъвчете, като повечето хора не дъвчат достатъчно и пренебрегват този важен процес, и само 8-9 секунди в хранопровода, през който преминава, за да попадне в стомаха ви.
Да, определено не е справедливо часове и дори дни труд да преживеят от трапезата до стомаха ви само секунди, но това са фактите. Успокоително е, че поне в стомаха и червата прекарва повече време – до 72 часа, като там е и мястото, където ще се възползвате от полезните вещества, минералите, витамините, антиоксидантите, които съдържа храната, ако разбира се сте се постарали да поднесете не само вкусно, но и полезно за здравето меню.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
И така, научили за колко секунди храната преминава през хранопровода, нека проследим подробно какъв е пътят на храната, която така старателно сте приготвили.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Пътят на храната – от трапезата до освобождаването на червата
1. Дъвчене
Вероятно сте чували, че е полезно да дъвчете храната поне 20 пъти, за да облекчите работата на стомаха и за да се чувствате сити по-бързо, което ще ви предпази от преяждане. Бързото хранене има десетки недостатъци, така че насладете се на всяка хапка, дъвчете продължително и яжте бавно. Дъвченето всъщност е механичното смесване на храната със слюнката от слюнчените жлези и е добре да отделите на всяка хапка поне половин минута. Нощта е дълга, ястията – безброй, няма за къде да бързате.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
2. Поглъщане
Храната се оформя в малка топка, която се избутва към задната част на устата от езика. Благодарение на неволните мускулни контракции на фаринкса храната се поглъща и попада надолу към хранопровода. Този рефлекс на преглъщане отнема от 1 до 3 секунди. Добре е да не говорите по време на поглъщане, тъй като има риск от задавяне, а преживелите го със сигурност не са харесали това изживяване.
9 храни, които съдържат естествени храносмилателни ензими
3. Движение на храната през хранопровода
Вкусната хапка, чиито вкус вече не чувствате, тъй като той се усеща само в устата, се движи надолу през хранопровода чрез ритмични контракции на мускулите, в стените му. След 5–8 секунди пътят на хапката приключва в стомаха ви. Независимо дали ви е било вкусно, или не, тя вече е там и през следващите часове ще допринесе за здравето ви или напротив – за вдигане на холестерола и кръвното ви налягане според това колко полезно е менюто на трапезата ви.
4. Храната в стомаха
Тук се включва стомашният сок, а силните мускулни контракции в стомашната стена редуцират храната до химус, който минава през дванадесетопръстника, за да попадне в тънките черва, където се осъществява пълното усвояване на крайните продукти от храносмилането. Докато химусът достигне илеума, повечето от храносмилателните процеси са настъпили. Основната му функция е да абсорбира крайните продукти на храносмилането и да освобождава хормони, които регулират чувството за ситост. Последната стъпка е попадането в дебелото черво. За пътят там и за функциите му смятаме да замълчим.
И така, насладете се на всяка хапка в устата, защото от там започва дългият път на храната, дъвчете я поне 30 секунди, за да се насладите на вкуса, а от това каква храна сте поставили на масата си, зависят самочувствието, красотата и здравето ви, така че погрижете се за тях с избора на храна, която да допуснете да пропътува пътя от масата през устата до дебелото черво.