Според статистиката ние консумираме средно около 22 ч. л. захар на ден. Въпреки факта, че нормата е не повече от 14. Но захарта, особено в такова голямо количество, влияе негативно на нашето здраве (например причинява диабет) и фигурата, разбира се. Но е толкова трудно без сладкиши. Тогава нека се научим как да ги ядем правилно.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Ето 6 начина да се отървете от лошите навици.
1. Четете етикетите
Захарта има много различни имена, които са скрити в списъка на съставките на етикетите: малтоза, захароза, тръстикова захар, царевичен подсладител, концентрати от плодови сокове и др.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
На етикета е важно да прочетете не само общото количество захар, но и реда „добавени захари“. 1 гр захар има 4 калории, така че ако даден продукт има 15 гр захар, това се равнява на 60 калории само от захар, без да се броят другите съставки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Същността на здравословното хранене
2. Елиминирайте бялата захар
Експертите препоръчват да избягвате консумацията на бяла рафинирана захар. Тя се разтваря много бързо в кръвта, причинявайки пикове в нивата на глюкоза и инсулин, които могат да навредят на тялото.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Рафинираната захар се изпозлва в много храни по време на обработката, от кетчуп до хляб, дресинги за салати и консерви, под едно от имената, изброени по-горе.
3. Избягвайте лакомства с прости въглехидрати
Сладкиши, бисквити, бял хляб и други лакомства, направени с рафинирано брашно, нямат никакви хранителни вещества, но имат много захар, което се отразява на нивата в кръвта. А получената енергия стига за кратко време.
Заменете бързите въглехидрати със здравословни, бавни. При храносмилане стават на захар, но тъй като са от сложен тип, а не от прост, се усвояват по-бавно и осигуряват постоянен приток на енергия.
Какво е „дробно хранене“ и защо е полезно?
4. Консумация на протеини и здравословни мазнини
Консумирането на здравословни мазнини и постни протеини е добра стратегия, в старанието да намалите захарта. И двете ви карат да се чувствате сити и енергични, предотвратявайки покачването и спадането на нивата на кръвната ви захар, риска от наднормено тегло и болести.
5. Изберете правилните закуски
Често ни влече сладкото дори не в основните хранения, а в междинните закуски - когато искаме да хапнем нещо набързо, но в същото време ни влече и лакомството. В този момент трябва да има нещо полезно под ръка.
Без захар, ясен състав (без съставки, претендиращи за здравословни, малко количество въглехидрати и най-важното, ниско съдържание на калории) - това е формулата за перфектната здравословна закуска.
6. Заменете захарта с подправки
За да задоволите желанието си за сладко, просто разгледайте секцията за подправки в магазина за хранителни стоки. Например, екстрактът от канела или ванилия, добавен към кафе или печени продукти, осигурява сладък вкус без страничните ефекти на захарта и нула калории.
Можете да живеете без захар, но не е нужно да живеете без сладкиши.