Най-голямата търсачка в света стартира през 1996 г. под името BackRub.
Две години по-късно нейните създатели Лари Пейдж и Сергей Брин решават да преименуват търсачката, както и целия си бизнес, на Google.
Името ѝ е свързано с думата „гугол“ (googol) – именувано число в математиката, равно на 10 на степен 100 или на 1 със сто нули.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
През 1938 г. американският математик Едуард Кеснер (Edward Kasner, 1878—1955) се разхождал в парка с двама свои племенници и обсъждал с тях големите числа. В хода на разговора станало дума за число със сто нули, което нямало свое име. Единият от племенниците, деветгодишния Милтън Сирота (Milton Sirotta), предложил да нарекат това число „гугол“ (googol). През 1940 г. Едуард Кеснер съвместно с Джеймс Нюман написал научно-популярната книга Mathematics and the Imagination („Математиката и въображението“) („New Names in Mathematics“), където и разказал за числото гугол.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Гугол е с около 20% по-малък от 70! (70 факториел). Има само два прости делителя — 2 и 5. В двоично представяне гугол е число от 333 бита, от които последните 100 цифри са нули. В шестнадесетична бройна система гугол се състои от 84 цифри, от които последните 25 цифри са нули.
Използвайки официално приетата в САЩ, Русия, Украйна и други страни система за наименование на числата, гугол може да се нарече десет дуотригинтилиона, етимологията на което е свързана с латинското число 33 и означава, че трябва 33 пъти пъти да се вземат по три нули - окончание „илион“.
източник: wikipedia
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза