Видовден всяка година се празнува на 15 юни. По стар стил този празник е бил почитан на 28 юни. Вярвало се, че именно това е денят на възмездието. Хората, които са правили злини през годината, са получавали заслуженото си. Вероятно сте чували израза „Ще дойде Видовден”. С това се има предвид, че рано или късно всичко се връща и ненаказано зло няма.
Съществуват не малко поверия, свързани с празника. Едно от тях е посрещането на слънцето в ранни зори. Вярва се, че именно то ще ни дари с вяра и сили. Дори момите в селото не пропускали да извадят част от дрехите от чеиза си и да ги окачат по оградите, за да може слънцето да ги огрее.
Видовден – какъв празник е това?
Разказва се, че ако на този ден младите момичета измият лицата си с роса от свежи клонки и цветя, ще бъдат много по-красиви.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Слепците не пропускали възможност да напръскат очите си с роса. Според легендите така те можело да прогледнат и да се сбогуват със слепотата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
На този ден е било прието да не се работи. Ако човек извършва тежък физически труд на полето или в градината, можело да предизвика градушки и други природни бедствия.
В навечерието на празника се палят огньове от сухи клонки и незадомените ги прескачали за здраве и да се предпазят от градушки.
Празникът се отбелязва не само в България, но и в Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Хърватска и други страни.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза