Жените в цяла Швейцария излизат на стачка. Те са недоволни колко бавно се прилагат на практика мерките за премахване на неравенството между половете, предаде БГНЕС, позовавайки се на BBC.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Стачката идва 28 години, след като половин милион швейцарки излязоха по улиците през 1991 година с искания за равностойно заплащане и други придобивки. Тогава нямаше нито една жена в правителството на страната, нито се полагаше платено майчинство в Швейцария.
От протестът през 91-ва настъпиха много промени. Вече имаше осем министри жени, а платеното майчинство се полага по закон. Но много от проблемите в страната остават.
Жените получават средно с 20% по-ниски заплати от мъжете в Швейцария. Много малък брой жени заемат високи, отговорни постове, а детските градини са скъпи и местата са малко.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Миналият месец доклад на Световната организация на труда постави Швейцария на последно място по отношение на разликите в заплащането между мъже и жени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Миналогодишните обещания на правителството за мерки срещу разликите в заплащането в крайна сметка засегнаха само компаниите, които имат повече от 100 работници. Женските организации нарекоха ефекта от това правило "без никакво значение".
Не всички жени в Швейцария са убедени в причините за стачката и някои няма да участват в протеста. Но хиляди вече уведомиха шефовете си, че днес няма да дойдат на работа. Други измислиха оригинален начин да протестират и ще си тръгнат от работните си места в 15:30. Така ще са работили с 20% по-малко от обичайното или толкова, за колкото са им платили.