Забравете за комисар Рекс. Полицията в Ротердам – втория по големина град в Нидерландия – си е намерила нови партньори. В продължение на две години органите на реда там са тренирали пет плъха да надушват наркотици, експлозиви, кръв и други субстанции, пише Businessweek. Гризачите, които по официални данни имат успеваемост 95% в „разследванията” си, носят имената на известни детективи – Магнум, Поаро, Дерик (герой в немски криминален сериал), Янсен и Янсен (известното дуо от „Приключенията на Тинтин”).
Плъховете няма да бъдат пускани на местопрестъпленията и няма да бъдат доближавани до заподозрени, за да ги душат. Вместо това ще миришат дрехи, взети от евентуалните виновници.
„Тестовете за остатъци от барут изискват химикали, микроскопи и специалисти, съответно – и доста време. Ако например днес е имало стрелба и трябва бързо да разберем кой е отговорният за нея сред няколко заподозрени, плъховете извършват същия тест за две секунди и са далеч по-полезни”, коментира дресьорката на животинките Моник Хамерслаг.
Ротердамската полиция се надява, че иновативният им метод ще помогне и за намаляване на разходите за лабораторни изследвания.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
На Хамерслаг й дошла идеята за полицейски плъхове преди две години, когато изучавала участието на животни в разкриването на престъпления. Оказало се, че гризачи са били използвани и преди в сферата, тъй като имат много силно обоняние. В Мозамбик например плъхове били пускани да откриват мини, бомби, оръжия и амуниции, като с тяхна помощ от подобни опасности са изчистени над 6 млн. кв. метра от територията на страната. В Колумбия пък плъхове заместили кучетата, които душат за наличието на взривни устройства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Тренирането на полицейски плъхове все пак си има и своите минуси – то отнема много време, а и повечето от „детективите” живеят само между две и три години.
Снимка: ringosrattales.blogspot.com