Руски държавници и православни свещеници присъстваха на официалното откриване в Москва на статуя на Михаил Калашников, създателят на едноименните автоматични оръжия. Статуята представлява 7-метров портрет в цял ръст на Калашников, държащ в ръце култовия модел AK-47, пише БГНЕС.
The author of a monument to Kalashnikov has answered Makarevich's criticism https://t.co/frXZ1i4Eqg pic.twitter.com/do5q6Fp7pv
— Wordnewus (@Wordnewus) 19 септември 2017 г.
По време на церемонията свещеник напръска със светена вода паметника, който се намира на остров по средата на булевард в центъра на руската столица.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Руският министър на културата Владимир Медински определи инженера и неговото изобретение за "културна марка на Русия". По думите му Калашников е притежавал "най-добрите черти на руснака – изключителна природна дарба, непринуденост, почтеност".
Роден в сибирско село през 1919 г., Михаил Калашников умира през декември 2013 г. в град Ижевск, столица на руската република Удмуртия, където живее. Идеята за създаването на нов вид автоматично оръжие, подходящо за всякакъв вид метеорологични условия му идва, след като е ранен по време на Втората световна война и остава разочарован от работата на съветските оръжия.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Така се стига до създаването на AK-47, съкратено от "Автомат Калашников 1947", който се превръща в част от стандартното въоръжение на съветските въоръжени сили.
Известно със своята простота, оръжието се превръща в символ на борбата за независимост и левите радикали по целия свят по време на Студената война. Автоматът дори става част от националния флаг на Мозамбик и знамената на ливанската шиитска организация "Хизбула".
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Михаил Калашников умира на 93-годишна възраст и спира активна работа едва година по-рано. Шест месеца преди смъртта си той пише писмо до патриарха на Руската православна църква, изразявайки съжаление за ролята си в създаването на едно от най-използваните оръжия по света.