Ужилванията от медузи в повечето случаи не застрашават човешкия живот. Изключение прави отровата на морската оса - след контакт с нея е необходимо възможно по-скоро да се извърши вливане на специален серум.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Първото нещо, което трябва да направите, е да ограничите разпространението на токсина в тялото. За цел е необходимо да измиете ужиленото мястото със солена вода и да премахнете фрагментите на пипалата с чист пясък, пинсети, хавлиена кърпа и дори кредитна карта ( с нейна помощ може да изстържете клетките от повърхността).
Третирането на кожата с хлорхексидин или водороден прекис ще ускори елиминирането на токсините и ще заздрави раните.
След това изплакнете кожата отново със солена вода. Ако се появи подуване, парене и сърбеж, вземете антихистамини и нанесете противовъзпалителен гел или леден компрес върху ухапаното място.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
При липса на антихистаминов мехлем участъкът се третира с крем или пяна за бръснене - в тях отровата се разтваря по-бързо и се отмива по-лесно от повърхността на кожата. Ментолът намалява чувствителността и дразненето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Пийте много вода и стойте далеч от слънцето.
Ако състоянието ви се влоши или развиете симптоми на алергия, посетете лекар.
Какво не трябва да правите след ужилване от медуза?
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Не докосвайте ухапването място с ръце - това ще доведе до разпространение на отровата и до ново изгаряне.
Никога не изплаквайте засегнатия участък с прясна вода! В сладка вода жилещите клетки бързо се размножават и разпространяват остатъците от отровата под кожата.
Не третирайте ухапаното с лосиони от оцет и алкохол. Често това води до ускоряване на разпространението на отровата в тялото, особено когато ухапването е от не особено опасни медузи като Черноморската аурелия и Корнерот.
Противно на общоприетото схващане, не третирайте мястото на ухапване с урина! Течността може да не е стерилна и да съдържа недостатъчно соли, което ще доведе до разпространение на инфекцията и влошаване на състоянието.