Поддържането на дома чист е приоритет, но това достатъчно ли е, за да сме сигурни, че вкъщи е безопасно? Съществуват някои рискове, за които може дори да не сте предполагали. Нека разберем кои мебели и вещи могат да застрашат здравето ви и как да предотвратим евентуална опасност.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Банята
Започваме с цяло помещение, но всички знаем колко микроорганизми и бактерии съществуват там. За редуцирането им и превенцията от тях, ви препоръчваме да използвате метални артикули – например вместо пластмасовова глава за душ, вземете метална. Ограничете до минимум употребата на пластмаса, тъй като в нея се развиват повече бактерии, а и не е благоприятна за околната среда.
Телевизорът
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
И по-скоро – неговият корпус. Притеснения може да имаме спрямо по-старите телевизори, тъй като когато корпусът им се нагрее, от пластмасата се отделят токсични вещества, които се разнасят из въздуха и ние ги вдишваме. Препоръчваме ви да почиствате прахта от телевизора поне веднъж дневно, за да избегнете такива ситуации. За по-новите и плоски телевизори почти няма такава опасност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Тефлонови съдове
Мненията за това вреден ли е тефлонът при съдовете за готвене, са противоречиви. В състава му има токсични вещества, които започват да се отделят при по-високи температури. Затова трябва да избираме качествени съдове с дебело тефлоново покритие, което да не се разваля при готвене. Препоръчително е също да не се готви прекалено дълго време в тефлонов съд, за да не попадат токсични вещества в храната ни. Ако се притеснявате прекалено много, винаги може да замените тефлоновия съд с такъв от неръждаема стомана.
Диванът
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Диванът е един от най-удобните мебели в нашия дом. Но трябва да имаме предвид, че направен от дунапрен, диванът след дългогодишно ползване, може да стане вреден за нас. След 10-годишна употреба, дунапренът започва да отделя токсични вещества, освен това променя цвета си и започва да се рони. Ако имате възможност, след този период го сменете с нов.
Ароматизатори и ароматни свещи
Ароматизаторите съдържат вредни съставки, които при по-чувствителните хора, могат да предизвикат дразнене в гърлото, очите, носа и дори главоболие поради силната миризма. Ако искате домът ви да ухае приятно, може с подръчни средства и естествени материали, да си направите сами ароматизатори, които няма да бъдат вредни.
Ароматните свещи пък от своя страна могат да отделят канцарогенни вещества. Това зависи от материалът, с който е изработена свещта, но такива най-често са парафиновите. При избора на свещ за дома, избягвайте тези от изкуствени материали и подбирайте естествени такива – пчелен восък или соево масло са много добри варианти.